iDNES.cz

Za převoz běženců půjdou řidiči do vězení, další obžalovaní mají podmínky

  14:22
Okresní soud v Lounech rozdal tresty v případu nelegálního převaděčství syrských uprchlíků. Hlavou pětičlenného gangu byl podle spisu čtyřiapadesátiletý Egypťan. Pomáhala mu jeho manželka a Ukrajinec, který se před zákonem ukrývá. Všichni dostali podmíněné tresty. Dva Čechy, kteří zajišťovali převoz běženců přes hranice, poslal soud do vězení.

„Dokazováním bylo bezpečně prokázáno, že obžalovaní ve dnech 8. a 9. srpna a 18. a 19. srpna 2015 převezli celkem šestnáct lidí, mezi nimi i tři děti mladší pěti let, do zemí schengenského prostoru,“ uvedla při zdůvodnění rozsudku lounská soudkyně Blanka Šišová.

„Nešlo o žádnou humanitární pomoc cestu k Balatonu, ale o výdělečnou aktivitu. Obžalovaní si museli být vědomi, že páchají trestnou činnost,“ dodala Šišová.

Hlavou skupiny byl podle obžaloby Mohamed Tahier Sayed Mohamed Hassan. Ten domlouval převoz konkrétních lidí, termíny, trasu a platbu. Ukrajinec Rostyslav Tymochuk zajistil vozidla a domluvil řidiče.

Dnes již bývalá manželka šéfa skupiny Irena Hassanová Suchochlebová tlumočila dohody mezi jejím manželem a ostatními členy gangu. Dva Češi, Tomáš Starý a Martin Horváth měli roli řidičů.

V prvním policií zdokumentovaném případu gang převezl skupinu devíti syrských občanů z Budapešti. Za to inkasoval 500 amerických dolarů na osobu, případně 500 až 600 eur.

S uprchlíky se tehdy převaděči bez problémů dostali přes Slovensko a Českou republiku do Německa. Tam ale běžence a řidiče, kteří je převáželi, zadrželi policisté. 

Fotogalerie

Při druhém pokusu chtěli obžalovaní převézt sedm Syřanů za celkovou sumu dva tisíce eur. Do Německa ale vůbec nedojeli, cesta skončila na parkovišti u pražského supermarketu, kde je zadrželi policisté.

Souzený Egypťan se k nelegální činnosti částečně přiznal . Snažil se zpochybnit svůj podíl viny tvrzením, že převoz organizoval jiný člověk stejného příjmení. Soudu se ho ale nepodařilo ztotožnit.

„Jiný organizátor není, což se podařilo dostatečně prokázat, mimo jiné i výpověďmi svědků, kteří popisovali, že vše domlouval a peníze inkasoval právě obžalovaný,“ uvedla soudkyně.

Manželka obžalovaného šéfa gangu se snažila vyvinit tvrzením, že do Maďarska jela na rekreaci k jezeru Balaton.

K soudu se na vyhlášení rozsudku dostavili jen tři obžalovaní

Rozsudek si přišli vyslechnout jen tři obžalovaní. Mohamed Tahier Sayed Mohamed Hassan odešel s tříletým trestem podmíněně odloženým na zkušební dobu pěti let. Jeho bývalý manželka dostala dva roky, podmíněně odložené na dva roky.

Rostyslav Tymochuk, který se v průběhu projednávání nedostavil k soudu ani jednou a má status uprchlého, dostal stejný trest jako Hassan. Navíc ho soud vyhostil z České republiky na pět let.

„V tomto případě je vyhoštění lepší, než aby obžalovaný trest vykonával v České republice na náklady daňových poplatníků,“ odůvodnila soudkyně.

Tomáš Starý se jednání nezúčastnil, je ve vězení za jiný přečin. Lounský soud mu vyměřil souhrnný dvouletý trest vězení v káznici s ostrahou. Martin Horváth dostal rok ve věznici s ostrahou. Oběma přitížil fakt, že v minulosti se už dopouštěli trestné činnosti a mařili výkon úředního rozhodnutí.

Rozsudek není pravomocný, čtyři obžalovaní a státní zástupkyně si ponechali lhůtu na odvolání. Trest přijal jen Martin Horváth.

zpět na článek