iDNES.cz

Svahy v okolí Ústí na Labem se hýbou, náklady na sanaci budou milionové

  11:58
Ústí nad Labem chce opravit prasklou zeď pod svahem Čertovka v městské části Vaňov, která je nad obytnými domy ve Skalní ulici. Město už vyčlenilo 216 tisíc korun na přípravu projektové dokumentace na její zajištění.

David Vajnar, který ve Vaňově bydlí, u praskliny v opěrné zdi ve Skalní ulici , 6. 9. 2019. Zeď začala v ústeckém Vaňově praskat v roce 2014. | foto: MAFRA

„Dochází zde k pozvolnému sesuvu. Podle měření je potřeba stěnu opravit. V havarijním režimu si necháváme připravit projektovou dokumentaci na sanaci sesuvu, aby neohrožoval obyvatele Vaňova,“ řekl primátor města Petr Nedvědický (ANO).

Opěrná zeď pod sesuvem byla postavena před čtyřiadvaceti lety a v roce 2014 začala praskat.

Vliv na to měly silné deště o rok dříve, které poškodily zádržný systém. Město tehdy muselo za šest milionů korun do zdi nechat zasadit šest kotvicích lan a přidat monitorovací systém, který svah hlídal. Ještě letos se nové zajištění opěrné zdi nestihne.

„Je ale pod kontrolou České geologické služby, takže nehrozí nebezpečí, že by se svah zřítil,“ ujistil primátor.

Podle radních bude ovšem potíž sehnat odbornou firmu, která zajištění takových sesuvů umí udělat. Ve hře jsou zatím dvě varianty oprav.

V případě, že bude nutné vyměnit jen tři táhla, která jsou ve špatném stavu, bude se cena pohybovat v milionech korun. Pokud bude nutné sanovat celou opěrnou stěnu, cena se vyšplhá na desítky milionů korun.

Projektová dokumentace bude hotová ještě letos a s náklady na opravu bude počítat rozpočet města na příští rok.

S financování by mohla pomoci dotace na sanace svahů

„Projektovou dokumentaci chceme mít včas připravenou, protože pokud ministerstvo životního prostředí vypíše dotace na sanace svahů, chceme být připraveni a požádat o ni,“ sdělil Nedvědický.

Podle Petra Kycla z České geologické služby odborníci doporučí ministerstvu životního prostředí, aby dotaci na tuto sanaci vyčlenilo.

„Již jsme to doporučovali v roce 2014, protože bylo třeba svah sledovat. Havárie se zde zatím nestala, ale dlouhodobě se k ní blížíme, pokud se nebude nic dělat,“ přiblížil Kycl.

Opěrná stěna patří Úřadu státu pro zastupování státu ve věcech majetkových a ten už před pěti lety chtěl tento majetek odepsat. To se po stanovisku geologů nestalo a stěna tak dál patří státu.

„U nejdůležitějších sesuvů hraje vždy roli úroveň hladiny spodní vody. Jakmile se bude zvedat, zvedá se i riziko sesuvu. Nasycení masivu vodou znamená jeho větší zatížení,“ poznamenal geolog.

Problém je i u výletního zámečku Větruše

Město musí zajistit také svah pod výletním zámečkem Větruše, kde letos v červnu došlo k uvolnění dvou skalních bloků v ulici Na Větruši.

Rada města uvolnila z finanční rezervy 670 tisíc korun na provedení rychlé sanace. Na podzim by zde měla být nainstalována bezpečnostní síť v kombinaci s lokálním ukotvením velkých bloků.

Město pak bude hledat zhotovitele, který sesuv trvale zajistí a nainstaluje i záchytný plot na patě svahu. Podle prvních odhadů to bude stát několik milionů korun.

zpět na článek