iDNES.cz

Soud poslal rumburskou nemocnici do insolvence, věřitelé mají dva měsíce

  17:54
Krajský soud v Ústí dnes vyhlásil úpadek předlužené Lužické nemocnice v Rumburku, která zajišťuje zdravotní péči pro 55 tisíc obyvatel Šluknovského výběžku. Insolvenčním správcem jmenoval Martinu Jinochovou Matyášovou z Prahy, která tak přebírá řízení špitálu a v příštích měsících navrhne, jak s ním dál naložit.

Rumburská nemocnice, areál V Podhájí | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Návrh na insolvenci nemocnice soudu poslala 9. července poté, co zastupitelé odmítli zaplatit loňskou ztrátu 52 milionů, když v té době neměli jistotu, že se domluví s Krajskou zdravotní (KZ) na převzetí špitálu.

Fotogalerie

Letos se ztráta odhaduje na 47 milionů a dalších 37 milionů činí dluhy bankám, pojišťovnám a dodavatelům. 

Soud věřitele, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, vyzval, aby tak učinili nejpozději do 12. října. Zároveň upozornil osoby, které mají závazky vůči dlužníkovi, že už je nově nemají platit nemocnici, ale insolvenční správkyni.

Současně na 20. listopadu stanovil přezkumné jednání o úpadku a svolal první schůzi věřitelů, která se bude konat po něm.

 Co to znamená pro nemocnici či další jednání o jejích převzetí KZ? V tuto chvíli je na stole několik možných variant: konkurs, reorganizace, oddlužení či jiné řešení.

„Dnes byla paní doktorka konkursním správcem jmenována a musí se nejprve se vším seznámit. Možných kroků je celá řada a zatím nelze říci, jaký postup by byl nejvhodnější,“ řekla MF DNES pracovnice kanceláře konkursní správkyně.

Správkyně přebírá veškeré kompetence představenstva

Podle předsedy představenstva nemocnice a rumburského radního Karla Schäfra (ODS) prohlášení úpadku znamená, že správkyně přebírá veškeré kompetence představenstva nemocnice a rozhoduje teď o všech operativních záležitostech.

„Momentálně toto rozhodnutí soudu nemá žádný vliv na denní chod a operativu,“ zdůraznil Schäfer. „Chceme se s konkursní správkyní co nejdříve sejít. O dalším postupu bude rozhodovat schůzka věřitelů,“ doplnil.

O problémech a převzetí zadlužené nemocnice město jednalo s krajem a KZ, která už spravuje pět největších nemocnic v kraji, několik měsíců. Před dvěma týdny už se zdála být dohoda na spadnutí. Město ale nakonec odmítlo na radu právníků podepsat s KZ smlouvu o smlouvě budoucí, neboť prý nedávala dostatečné záruky zachování péče.

„Vzhledem k tomu, že vedení města se stále nemůže rozhodnout, zda svolá zastupitelstvo a bude jednat s KZ o převzetí nemocnice a zachování zdravotní péče, ustavení insolvenčního správce může jednání urychlit. Může to přispět ke zjednodušení situace v tom, že KZ nemocnici převezme,“ míní o nové situaci hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Vedení KZ dnes znovu ujistilo, že jejich postoj k řešení situace ve Šluknovském výběžku ve věci zajištění zdravotní péče je dlouhodobě stejný a má vůli ji řešit.

„KZ je v rámci kapacit zdravotnických oddělení jednotlivých nemocnic připravena pomoci pokrývat potřebu poskytování zdravotních služeb pro obyvatele tohoto regionu a napomoci k řešení situace,“ napsal mluvčí KZ Ivo Chrástecký.

V červenci lidé za zachování provozu nemocnice v Rumburku demonstrovali:

3. července 2019

zpět na článek