iDNES.cz

Tající sníh pomáhá, zdaleka však nevyrovná loňské extrémní sucho

  16:22
Zásoba vody ve sněhu se po nedělním sněžení v Ústeckém kraji zvýšila. Zejména na horách je tak větší objem vody než v Nechranické přehradě, která je pátá největší v zemi a momentálně obsahuje 193 milionů kubíků vody. Obrovské množství vody přesto zdaleka nevyrovná extrémní loňské sucho.

Sníh se drží zejména na horách, snímek je z Moldavy na Teplicku | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Z hlediska množství vody ve sněhu je to letos v našem kraji dobré, hodnota 207,85 milionu metrů krychlových v tomto šestém týdnu roku je čtvrtá nejvyšší v historii krajského měření. Například loni touto dobou zásoba byla jen 11 milionů kubíků vody,“ sdělil Radek Tomšů z Českého hydrometeorologického ústavu na ústeckém Kočkově.

V Krušných horách je nyní od 80 do 170 centimetrů sněhu, průměr v celém kraji je ovšem pouhých 38,9 milimetru sněhu, protože v nížinách sníh není.

„V Doksanech za celý leden napadlo 19 milimetrů srážek, v Žatci 14, a ve Strojeticích na Lounsku dokonce jen 7 milimetrů a dlouhodobý nedostatek vody zde tak pokračuje,“ poznamenal Tomšů.

Zásoba vod na horách tak na vyrovnání loňského mimořádně teplého a suchého roku nestačí. Loni byly průměrné roční srážky 435 milimetrů, což je ve srovnání s normálem jen 68 procent.

„Loňský rok byl druhý nejsušší od roku 1961. Chybí nám tak stovky milimetrů srážek. A hlavně sucho a deficit vody je dlouhodobý od roku 2015,“ přiblížil Tomšů. Pomoci by mohly srážkově bohatý únor, březen a duben.

A zatímco na horách mrzne a sníh přibývá, v nížinách - tam, kde sníh napadl - nyní taje, což nasytilo horní vrstvy půdy a hladiny řek a potoků tak stouply.

„Mělké horizonty půdy jsou naplněné a stouply hladiny toků. Nyní se oteplí a přijdou srážky. Protože sníh napadl na půdu, která nebyla hluboko promrzlá, voda se bude vsakovat,“ uvedl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Pokud budou srážky vydatné, hladiny řek se mohou rychle zvyšovat, přehrady jsou na to ovšem připravené.

Například na ústeckém vodočtu řeky Labe bylo ve středu 276 centimetrů vody a průtok 345 kubíků za vteřinu. Byl však zvednutý kvůli lodím, jinak by stav byl 250 centimetrů a průtok 290 kubíků za sekundu.

„To je obvyklý průtok pro měsíc únor. Nejnižší stav od roku 1937, kdy začalo měření, byl v Ústí zaznamenán v roce 1954 - jen 106 centimetrů. To bylo před dobudováním vltavské kaskády. Naopak nejvyšší v roce 1967 na úrovni 624 centimetrů,“ popsala mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

Voda ve sněhu

Sněhově nejbohatší roky

  • 1987 - 299,2 milionu kubíků
  • 2010 - 278,6 milionu kubíků
  • 1981 - 229 milionů kubíků 

Sněhově nejchudší roky

  • 1975 - žádný sníh
  • 1990 - žádný sníh
  • 2008 - 1 milion kubíků

Zdroj: ČHMÚ
Pozn.: hodnoty se měří od roku 1970, jde o vodu ve sněhu v 6. týdnu v daném roce

Další oteplení se čeká o víkendu, a to jak v nížinách, tak na horách. 

V pátek teploměr povyskočí až na 5 °C, o víkendu až na 10 °C a má pršet, což s sebou přinese oblevu. Ochladí se až počátkem nového pracovního týdne.

„To je letos zajímavé, že víkendy jsou vždy teplé a na začátku pracovního týdne se ochladí. Zopakovalo se to již pětkrát a ani tento týden nebude jiný,“ podotkl meteorolog Tomšů.

zpět na článek