iDNES.cz

Nevyznám se v tom, co slouží k loterii, tvrdí správkyně černých heren

  13:26
Chomutovský okresní soud řeší případ nelegálního provozování výherních hracích automatů v Chomutově a v Kadani, kde obecně závazné vyhlášky hazard zakazují. Obžalovaní jsou dva muži a dvě ženy. Jejich činnost probíhala podle státního zástupce pod hlavičkou svěřenského fondu Escape.

„V dřívějších hernách vybudovali zdánlivě neveřejné prostory, do kterých po předložení dokladů totožnosti mohl vstoupit kdokoli. V těch prostorách se nacházely běžné výherní hrací automaty,“ popsal státní zástupce Jiří Kožina.

Čtveřici viní z trestného činu neoprávněné provozování loterie a podobné sázkové hry. Protože jsou obžalovaní stíhaní jako organizovaná skupina, vztahuje se na ně druhý odstavec, ve kterém je trestní sazba od jednoho roku do šesti let.

Jedna z obžalovaných žen, Iveta Čalová, byla podle spisu správkyní svěřenského fondu, přičemž údajně podepisovala nájemní smlouvy na prostory a opatřovala hrací přístroje. 

Jeden z mužů, Michal Welser, pak podle žalobce fungoval jako jakýsi servisní technik a zároveň měl instruovat obsluhu baru. „Zbylí dva jsou provozovatelé těch heren. Bez jejich součinnosti by trestná činnost nemohla probíhat,“ uvedl Kožina.

O důvodu záštity v podobě svěřenského fondu lze jen spekulovat. Nabízí se však výhoda vycházející v minulosti z občanského zákoníku. 

„Svěřenské fondy obecně v té počáteční době účinnosti občanského zákoníku měly tu výhodu, že nebyly nikde registrovány. Lze se tedy domnívat, že právě toto bylo účelem. Že skuteční majitelé, hybatelé té trestní činnosti, nejsou k dohledání v žádném rejstříku. Nyní už byl novelizací vytvořen rejstřík těchto fondů,“ pokračoval Kožina.

V souvislosti s fungováním svěřenského fondu proto připouští, že je velice pravděpodobné, že před chomutovským soudem nestojí ty úplně hlavní postavy. 

Obžalovaná správkyně Escape pak v současné době figuruje v řízeních i u jiných soudů v republice.

Herny v Chomutově a v Kadani podle obžaloby fungovaly od druhé poloviny roku 2015 do začátku roku následujícího. Jejich provoz ukončil až zásah policie, která stroje zabavila.

O jak výnosný byznys se jednalo, nelze podle Kožiny přesně vyčíslit. Ze záznamů, které se podařilo vyšetřovatelům získat, nicméně vyplývá, že podniky vydělávaly statisíce měsíčně.

Soud bude pokračovat v únoru

Všichni obžalovaní vinu odmítají. „Já jsem si byla jistá tím, že vše, co dělám, je v pořádku. Ani by mě nenapadlo, že budu stát před soudem,“ uvedla například Čalová. 

„Věděla jsem, že tam budou zábavní zařízení. Brala jsem je jako přístroje určené čistě pro zábavu, ne pro zisk výhry. Nevyznám se v tom, co slouží k loterii,“ doplnila.

Kuriózní je popis interiéru heren. Podle žalobce tam totiž byly stoly s připravenými deskovými hrami, například s Člověče, nezlob se! a kolem pak klasické automaty.

Další obžalovaná, Milada Dlouhá, jež působila v chomutovské herně, prý neměla s automaty nic společného. Tvrdí, že měla na starosti čistě jen bar v přední části podniku, přičemž druhá část se jí netýkala.

Hlavní líčení bude pokračovat na konci února, na kdy soudkyně chystá předvolat několik svědků.

zpět na článek