iDNES.cz

Vyhořelý zámeček Dvojhradí u Dubí by mohl časem získat původní vzhled

  18:28
Lovecký zámeček Dvojhradí v dubské části Mstišov na Teplicku, který na konci září vyhořel, by se časem mohl vrátit do původní podoby. Majitel objektu má v plánu památkově chráněnou barokní budovu obnovit. Nejprve však musí získat potřebná povolení a hlavně peníze na rekonstrukci.

„Přesná výše škody zatím není stanovená, ale odhadujeme, že dostat zámeček do původního stavu vyjde asi na šest milionů korun,“ říká Jiří Novák, jehož rodina se o památku a přilehlou oboru s lesní zvěří stará už 40 let.

„Shořela střecha i sál v prvním patře, které budeme muset po konzultaci se statikem celé strhnout,“ dodává (o požáru zámečku zde).

Požár historické budovy propukl v noci na 26. září. Proč začala hořet, se zatím neví. 

„Příčiny a okolnosti vzniku požáru se stále vyšetřují,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Na likvidaci požáru se podílelo sedm hasičských jednotek.

„Hasiči přijeli do čtvrt hodiny. Hasili to až do rána a další dva dny to přímo na místě vyšetřovali. Odvezli si i popel ke zkoumání,“ poznamenává majitel zámečku. Ani on sám neví, od čeho by se mohla historická budova vznítit.

Zámeček Dvojhradí

  • osmiboký lovecký zámeček nechal v roce 1703 pro hraběnku Tuppolenu postavit František Clary-Aldringen
  • v okolí barokní stavby vznikla obora o rozloze 60 hektarů, která byla hojně navštěvována lázeňskými hosty a osobnostmi jako J. W. Goethe nebo Ludwig van Beethoven
  • ve druhé světové válce byly obora i zámeček zničeny
  • v roce 1974 Severočeské státní lesy budovu zrenovovaly a zřídily i novou oboru, ve které dnes žije 6 druhů lesní zvěře (dohromady 80 kusů)
  • pro návštěvníky je obora otevřená celoročně denně od 10 do 20 hodin

„Nevíme, jak se to mohlo stát. V pondělí i úterý bylo zavřeno, takže od kuchyně to chytnout nemohlo. S nikým jsme neměli problémy. A vykradení jsme byli za posledních 20 let asi dvakrát,“ přemýšlí Novák.

Než se pustí do rekonstrukce objektu, musí se sejít s památkáři, budova je totiž od roku 1958 památkově chráněná. 

„Bude to těžké, ale chceme se pokusit ji vrátit do původního stavu. Na obnově nám moc záleží,“ podotkl muž, který má v blízkosti v pronájmu i dvacetihektarovou oboru s lesní zvěří. Tu ročně navštíví až 50 tisíc lidí.

„Zvířata jsou naštěstí v pořádku. Naštěstí se to nestalo v době sucha. To by mohly chytnout i stromy a oheň se mohl rozšířit až do obory,“ poznamenává majitel.

26. září 2018

O obnově objektu už jednal i s vedením města Dubí. „Jsme v kontaktu a nyní čekáme, co bude dál. Příčina požáru je zatím neznámá a není jasné ani to, jaké bude plnění od pojišťovny. Jako město můžeme pomoci nějakou radou nebo návodem, jak se dostat k dotačnímu programu, finančně ale určitě ne. Jedná o soukromý objekt,“ připomíná dubský starosta Petr Pípal.

Novák se na renovaci pokusí získat dotaci. „Nabízí se nám i spousta lidí se zřízením nějaké sbírky. Uvidíme. S obnovou každopádně začneme hned, jak dostaneme povolení od památkářů. Blíží se zima, takže teď půjde asi hlavně o to, abychom objekt zabezpečili, a vrhneme se na to na jaře,“ plánuje Novák.

Autor:
zpět na článek