iDNES.cz

Severočeská města tlačí, aby vláda řešila ghetta a doplatky na bydlení

  11:38
Jak se vypořádat s ghetty a zamezit obchodu s chudobou, řešili tento týden zástupci vlády, ministerstev a nejvíce postižených měst. Řada z nich se nachází na severu Čech. Radnice žádají po vládě především zjednodušení a zprůhlednění vyplácení sociálních dávek a také sjednocení doplatku a příspěvku na bydlení.

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Doplatek na bydlení dělá městům akorát zle. Ani jeho omezení příliv nepřizpůsobivých do našich měst nezastavuje,“ uvedl po skončení jednání primátor Mostu Jan Paparega (ProMOST).

Spolu s ním se za Ústecký kraj schůzky účastnili představitelé Děčína, Varnsdorfu, Ústí či Obrnic. Dalším požadavkem nejpostiženějších měst bylo stanovení hygienických standardů na bytovou jednotku a na počet lidí.

Co starostové také chtějí

  • neudělovat institut trvalého pobytu automaticky
  • pronajímání bytů má podléhat živnostenskému zákonu
  • zavést a zpřísnit hygienické standardy u bytových jednotek
  • snížit stávající strop poskytovaných dávek
  • spojit pobírání dávek s určitými povinnostmi

Zvlášť u bytů zkolaudovaných před desítkami let chybí jakákoliv regulace. Zásadním opatřením pak má být, aby pronajímání bytových jednotek, které se dnes stalo velkým byznysem, bylo zakotvené v živnostenském zákonu.

Severočeským obcím by také mohl pomoci příspěvek od státu na výkup bytů, nikoliv jen na budování nového sociálního bydlení.

Na rozdíl od jiných krajů totiž v regionu není bytů nedostatek. Což z něj v kombinaci s nízkými cenami dělá ráj spekulantů.

„Poslední věc, již jsme zdůraznili, je institut trvalého pobytu. Trvalý pobyt, pokud jsou splněné zákonné podmínky, udělit musíme. Chceme ale, aby byla definovaná nějaká povinnost a důvod, proč musíme ty lidi přihlásit. Stejně tak i ve vztahu k dávkám, aby byly vázané na určité povinnosti, třeba na školní docházku či veřejnou službu,“ řekl Paparega.

Jeho slova potvrzuje i místostarosta Obrnic na Mostecku Josef Karas (ODS), který zmínil, že je potřeba, aby obce, policie nebo místní sociální úřady dostaly větší pravomoci, než mají teď.

„Dnes jakékoliv řízení trvá strašně dlouho a nakonec se stejně nic nevyřeší,“ sdělil Karas.

Podle starosty Varnsdorfu Stanislava Horáčka (nez. za ANO) byla po letech z jednání cítit snaha něco změnit.

„V minulosti jsem třeba jednal s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou, žádný závěr z našeho jednání však nevzešel. Teď doufám, že se nějaké řešení najde,“ předeslal Horáček.

16. dubna 2018

Balíček návrhů v tuto chvíli obsahuje patnáct opatření, kterými se budou zabývat dotčená ministerstva, mimo jiné pro místní rozvoj, průmyslu či práce a sociálních věcí.

Pokud s opatřeními budou resorty souhlasit, mohla by některá z nich přejít do praxe v řádu několika měsíců.

3. května 2018

zpět na článek