iDNES.cz

Ve Varnsdorfu dále bojují za rozšíření zdravotní péče v nemocnici

  8:02
Vedení Varnsdorfu se nevzdává plánu na rozšíření zdravotní péče v městské nemocnici. Přišlo s tím poté, co se Krajská zdravotní, které patří pět největších špitálů v regionu a je stoprocentně vlastněná krajem, nedohodla s nedalekým Rumburkem na převzetí jeho ztrátové Lužické nemocnice.
nemocniční pokoj (ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Varnsdorf společnosti kvůli zajištění péče o pacienty ze Šluknovska nabídl vlastní nemocnici. Jenže teď došlo k obnovení jednání mezi Krajskou zdravotní (KZ) a Rumburkem a Varnsdorf se ocitl na vedlejší koleji.

„I kdyby KZ rumburskou nemocnici převzala, chceme, aby i v našem špitálu byla rozšířená zdravotní péče tak, jak bylo plánováno v průběhu letoška,“ připomněl varnsdorfský místostarosta Josef Hambálek

V městské nemocnici podle něj měla KZ zřídit jednodenní chirurgické ambulance a takzvané indikační poradny. Do těch by dojížděli lékaři KZ a připravovali pacienty ze Šluknovska na operace.

Ředitel KZ Petr Fiala uvedl, že společnost je připravena se věcí znovu zabývat po říjnových komunálních volbách. O Varnsdorfu zatím nejedná ani se zdravotními pojišťovnami. Mluvit s nimi bude až poté, kdy zjistí, jaké dopady by provozování nemocnic ve Šluknovském výběžku mělo na ostatní nemocnice společnosti. 

Ve varnsdorfském zdravotnickém zařízení je v nyní léčebna dlouhodobě nemocných a také tam mají ordinace někteří odborní lékaři. 

„V současné době prochází rekonstrukcí za 36 milionů korun, opravují se výtahy, kuchyňský provoz a další. To by ale nebránilo vzniku nových pracovišť,“ přiblížil Hambálek.

To, že KZ obnovila jednání s Rumburkem o převzetí ztrátové nemocnice, je hlavně zásluha starostů Šluknovského výběžku, kteří znovu oslovili kraj. Rumburk ale musí přistoupit na hloubkový ekonomický audit.

Rumburk hledá strategického partnera pro špitál od loňska. Radnice nejprve jednala s krajem, když se však ozvali další zájemci, rozhodla se vypsat tendr. Do toho se však kraj odmítl přihlásit. 

Jako jediná nakonec do soutěže vstoupila společnost Penta, která ale chtěla nemocnici koupit za korunu a zároveň žádala od města 100 milionů na investice. 

Na těchto podmínkách jednání zkrachovala. Když se pak město s žádostí o převzetí znovu obrátilo na kraj, ten další jednání odmítl. K obratu došlo až nyní.

zpět na článek