iDNES.cz

Aktivisté vnikli do dolu Bílina, policie jich přes dvě stovky zadržela

  9:16,  aktualizováno  21:28
Šestnáct aktivistů vniklo brzy ráno do dolu Bílina na Mostecku. Dalších několik stovek lidí vyrazilo na pochod proti těžbě uhlí. Část demonstrantů se od průvodu oddělila a vstoupila do areálu, policie 234 z nich zadržela. Firma Severočeské doly musela pozastavit těžbu. Obnovila ji až po dvanácti hodinách.

Aktivisté vylezli na vrchol rypadla mezi 4. a 5. hodinou ráno. Připoutali se a podle vlastních slov hodlají vydržet co nejdéle. Na místo také krátce po deváté dorazil pochod odpůrců těžby z nedalekého kempu. Podle policie byl pochod povolený a účastnilo se ho asi pět set lidí.

V místech, kde dřív stála obec Libkovice, poslední obec zbouraná kvůli těžbě uhlí v České republice, aktivisté demonstrovali s nápisy „Uhlí patří pod zem“ nebo „Uhlí, ropa, plyn patří do dějin“. Poté se průvod rozešel dál a krátce před polednem došel do svého cíle u obce Braňany.

30.června 2018 v 13:25, příspěvek archivován: 30.června 2018 v 13:34

Aktuální počet osob omezených na svobodě je 234, nemusí se však jednat o konečné číslo. Zajištění jsou postupně preváženi na policejní služebny, kde s nimi budou provedeny nezbytné úkony.

Cestou se asi třetina aktivistů oddělila a pronikla do areálu. Část obsadila uhelný překladač, ze kterého se uhlí překlápí na dopravníkové pásy, menší část poté zamířila směrem k rypadlům.

Zasahovat proto musela policie včetně těžkooděnců, kteří aktivisty obklopili. Když policie neuspěla s výzvou, aby se protestující vrátili na stanovenou trasu, 176 aktivistů zadržela. Později počet vzrostl na 234.

„Byl narušen klidný pochod, a to přes opakované výzvy policie. Část demonstrantů pronikla do důlního díla a jsou tak podezřelí z postupu proti hornímu zákonu a neuposlechnutí výzvy úřední osoby,“ uvedl krajský policejní mluvčí Daniel Vítek.

Z rypadla v dole Bílina slezli aktivisté až po patnácti hodinách. Skupinu šenácti protestujících proti těžbě uhlí odvezli policisté na služebnu.

„V souladu s našimi předpisy jsme zastavili práce na dole Bílina,“ řekl tiskový mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. Těžaři provoz v lomu obnovili až po dvanácti hodinách od vniknutí aktivistů.

“Naše ostraha prošla stroje a zařízení, nenašli jsem žádné poškození a provoz jsme obnovili s tím, že neustále máme nějaké aktivisty na prvním skrývkovém rypadle. Stroj je obklíčen policií a čeká se na to, až slezou dolů,“ doplnil v podvečer Kopecký. „To běžnému provozu nebrání,“ dodal. 

V provoze bylo podle něj zhruba 150 lidí, kteří nemohli vykonávat svoji práci, čímž vznikla škoda. Uhlí se dnes netěžilo, protože stroje mají pravidelnou odstávku.

Aktivisté bojují proti změnám klimatu

Desítky ekologických aktivistů, odpůrců těžby hnědého uhlí se už ve středu utábořily v Louce u Litvínova. Vytvořili kemp, kde formou přednášek, workshopů a dílen upozorňovali na změny klimatu, proti nimž bojují.

„Společně ukazujeme, že klimatická změna začíná tady, v regionu kde se těží a spaluje uhlí. Hnutí za klimatickou spravedlnost roste a požaduje konec těžby a spalování fosilních paliv v nejkratším možném termínu. Na uhlí vydělává jen hrstka lidí, zatímco dopady změn klimatu nesou všichni ostatní,“ říká k protestům členka hnutí Limity jsme my Anna Gumplová.

Jak aktivisté předeslali, požadují co nejrychlejší zastavení těžby uhlí. Členové hnutí Limity jsme my prohlašují, že uhlí vytěžené právě v mosteckém regionu přispívá k celosvětovým škodám způsobeným změnami klimatu. 

Aktivisté navrhují nahradit uhlí obnovitelnými zdroji energie.

Loni v červnu ekologičtí aktivisté na Mostecku demonstrovali nejprve v Horním Jiřetíně za budoucnost bez uhlí. Asi 300 jich na hraně lomu ČSA vytvořilo lidský řetěz značící hranici limitů těžby. 

Po přesunu do Braňan pak více než stovka aktivistů pronikla do lomu Bílina. Severočeské doly kvůli tomu tehdy musely přerušit těžbu. Na místě zasahovala policie.

Z loňské protestní akce ekologických aktivistů na Mostecku: 

Autoři: , ,
zpět na článek