iDNES.cz

Lidé z Děčína budou muset dojíždět za pohotovostí i k lékařům v okolí

  15:42
Najít večer a o víkendu lékaře při akutních potížích budou mít od neděle pacienti v Děčíně složitější. Někdy pojedou do děčínské nemocnice, jindy budou muset hledat soukromé ordinace lékařů v Jílovém, Ludvíkovicích, Benešově nad Ploučnicí, České Kamenici a na různých místech města.

(ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

V děčínské nemocnici, kde pohotovost zatím fungovala každý den v týdnu od 17 do 20 a o víkendech a svátcích od 9 do 18 hodin, zůstane jen necelá polovina služeb. Většina lékařů totiž odmítla pohotovost v nemocnici sloužit.

„Tento způsob nám nepřijde vhodný. Lidé, kteří budou potřebovat lékaře, budou muset nejdříve hledat, kde ho vlastně najdou. Působí zde 32 lékařů z celé spádové oblasti. Je tedy jasné, že se bude stávat, že lidé z Děčína budou muset například do Benešova nad Ploučnicí,“ uvedla náměstkyně děčínské primátorky Hana Cermonová k výrazné změně v systému pohotovosti.

První potíže se zajištěním pohotovosti pro dospělé se objevily v květnu, protože 20 z 32 lékařů nechtělo sloužit v nemocnici, ale ve své vlastní ordinaci.

A přes všechna jednání, která se snažila vyvolat děčínská radnice, nakonec většina lékařů na doporučení právníka sdružení praktických lékařů využila možnosti mít pohotovost ve své ordinaci.

„To, že nedošlo k dohodě mezi lékaři a Ústeckým krajem (který pohotovost financuje), znamená pro naše občany velké komplikace. Lidé byli léta zvyklí najít pohotovost v areálu nemocnice a teď tomu tak nebude. Nedovedu si představit, jak to bude fungovat. Lidé budou zmatení. Není to pro ně dobrá situace,“ sdělila primátorka Marie Blažková.

Pro kraj to však prý byla jediná šance, jak zajistit podíl praktických lékařů na chodu pohotovosti.

Bez zázemí nemocnice to není dobré, říká kraj

„Budeme do budoucna preferovat návrat pohotovosti do ordinace v nemocnici, abychom nemuseli řešit cestování pacientů. Navíc i předseda sdružení praktických lékařů vždy tvrdil, že bez zázemí nemocnice není dobré pohotovost sloužit,“ dodal náměstek hejtmana Stanislav Rybák.

V praxi nové opatření znamená, že kdo bude potřebovat akutní pomoc, musí si na webu kraje, Krajské zdravotní, pod niž spadá děčínská nemocnice, nebo města najít rozpis pohotovosti. A zde zjistit, kde je právě ordinace otevřena.

„Velkou komplikaci vidíme u seniorů, kteří leckdy nemají tak dobrý přístup k informacím. Proto apelujeme na všechny lékaře ve městě, aby měli rozpis pohotovostí k dispozici v ordinacích a starší lidé si ho u nich mohli vyzvednout,“ řekla Markéta Lakomá, mluvčí magistrátu Děčína. 

Město dá rozpisy obyvatelům k dispozici na recepce magistrátu, do infocenter, autobusů i předprodeje jízdenek dopravního podniku.

Pro obyvatele Děčína může být jednodušší než hledat tu správnou ambulanci jet do nedaleké nemocnice v Ústí nad Labem. Toho se obává i Jana Bednářová, primářka už tak přetížené emergency, tedy akutního příjmu Masarykovy nemocnice. 

„Už nyní přijímáme pacienty z okolních měst a jakékoli další omezení péče v okolí nás ohrožuje. Obáváme se, že dojde k našemu ještě většímu přetížení,“ sdělila primářka.

Zavřené ambulance v Rumburku

Na Děčínsku nejde o jediný problém se zajištěním zdravotní péče. Rumburská Lužická nemocnice totiž přechází na prázdninový provoz. Od pondělí se tak na dva týdny zavře gynekologická, ortopedická a urologická ambulance. 

Navíc kvůli nedostatku lékařů se od neděle do 9. července zavírá celé interní oddělení – lůžková část, jednotka intenzivní péče, ambulance i kardiologická poradna. 

„Kvůli tomu se může stát, že hodně lidí z Výběžku bude pohotovost hledat v Děčíně nebo až v Ústí,“ podotkl rumburský místostarosta Jiří Pimpara.

Kraj kvůli zavření rumburské interny poslal nemocnici sanitku navíc pro akutní případy.

„To pomohlo, ale o situaci v Děčíně bohužel vůbec nevíme. Může to být komplikace pro obyvatele. Máme dnes zastupitelstvo a budeme muset lidem tuto informaci a rozpisy předat,“ předeslal ve čtvrtek Pimpara.

zpět na článek