iDNES.cz

Renesanční tvrz na Teplicku má šanci na záchranu, může sloužit kultuře

  11:10
Opravit renesanční tvrz z druhé poloviny 16. století plánuje radnice v Hrobčicích na Teplicku. Do svého majetku ji získala v roce 2016 a nyní zde chce vybudovat centrum s kulturním domem a rekultivačním infocentrem.

Tvrz v Hrobčicích byla po 2. světové válce zestátněna a od té doby chátrá. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Obec už si podala žádost o dotaci na opravu z Integrovaného regionálního operačního programu.

„Čekáme na schválení dotace, která by měla být v maximální výši 17 milionů korun. Zhruba stejnou částku dáme z obecního rozpočtu. Rekonstrukce se bude konat v několika etapách, celkově má vyjít zhruba na 50 až 60 milionů i s vybavením budov,” uvedla starostka obce Jana Syslová.

Hrobčice se dostaly mezi prvních 10 čekatelů na podporu. „Celkový počet žádostí v této výzvě je 88. Což znamená, že máme velkou šanci na úspěch,“ věří starostka.

Zchátralá budova renesanční tvrze ze 16. století je součástí bývalého poplužního dvora. Vedle ní dříve stála dnes již neexistující brána zdobená vlaštovčími ocasy a erby rodu Rausendorfů a letopočtem 1579. 

Tvrz v Hrobčicích

  • poprvé se uvádí roku 1589 v majetku Hynka Rausendorfera ze Špremberka
  • v roce 1596 ji koupil Jan Mirošovský z Mirošovic a o 20 let později Jiří ze Šternberka. Roku 1668 pak Lobkovicové
  • ve 2. polovině 20. století v zemědělském dvoře hospodařil státní statek
  • během restitucí po roce 1989 se neudržovaný areál vrátil Lobkovicům, ale ti ho prodali a objekt dál chátral 

Roku 1596 koupil statek Jan Mirošovický a připojil ho ke svému majetku v nedalekých Mirošovicích. Během třicetileté války však byla tvrz dobyta Švédy a značně poškozena, v roce 1688 se pak stala majetkem Lobkoviců. Po druhé světové válce byla zestátněna a od té doby chátrala.

Podobně je na tom zámek Mirošovice

„Na Hrobčicku se nacházejí velmi hodnotné historické stavby, které ve své době něco znamenaly. Bohužel dnes jsou z nich jen polorozpadlá torza, která obce spíše hyzdí. S tímto bychom rádi skoncovali a pokusili se o nápravu,“ vysvětlila Syslová.

Jak dodala, budovou s podobným osudem je i zámek Mirošovice. Rovněž na jeho záchranu se obec snaží získat prostředky.

Kdy by mohla oprava historického objektu začít, není zatím jasné. Obec v něm ale chce vybudovat rekultivační infocentrum a připomenout místní části, které byly zasažené důlní činností. 

„Na našem území se nachází největší vnější výsypka Severočeských dolů zvaná Radovesická rekultivace. To se významně odrazilo na vzhledu venkovských sídel. Tohoto potenciálu bychom rádi pozitivním způsobem využili a zmapovali celý průběh vývoje této části našeho území od rozhodnutí o umístění výsypky až po její úspěšnou rekultivační fázi,“ řekla Syslová. 

Plánované informační centrum by podle ní mělo sloužit jako výukový objekt, školicí, konferenční a turistické informační centrum.

Autor:
zpět na článek