iDNES.cz

Odsouzený za přípravu únosu dítěte chce nový soud. Mám svědkyni, tvrdí

  13:18
Třiatřicetiletý Lukáš Branke z Litoměřicka, jehož ústecký krajský soud poslal v roce 2015 na deset let do vězení za přípravu únosu dítěte, v pátek opět předstoupil před trestní senát. Domáhá se totiž nového procesu.

Za mřížemi si prý odsouzený vzpomněl na důležitý fakt a na svědkyni, jež by podle něj mohla do případu vnést zvrat. Navrhuje ji vyslechnout.

Branke si podle rozsudku najal v roce 2014 muže, aby pro něj za 200 tisíc korun unesl na Litoměřicku dítě, za které by následně požadoval výkupné. Potenciálního únosce instruoval prostřednictvím e-mailu. 

Podle obžaloby poslal ze svého e-mailu zprávu, v níž stálo: „Co kdybych vám dal za 8hodinový únos 200 000,-?“ Muž, který tuto zprávu dostal, řekl, že zpočátku nevěřil, že Branke nabídku myslí vážně. Jenže v následné měsíční komunikaci dostával další instrukce.

„Když obdržel konkrétní adresu rodiny, dostal strach, že kdyby zakázku odmítl, našel by se někdo jiný, který by ji splnil,“ řekl tehdy u soudu žalobce Vladimír Jan.

Když plánovaná akce nabírala v další komunikaci stále konkrétnějších obrysů, „únosce“ se psychicky zhroutil a vše oznámil své přítelkyni a následně také policii.

Branke vždy odmítal, že zprávy psal on. Tvrdil, že se do jeho schránky někdo naboural. Jeho obhajobu však vyloučili znalec i lingvistka, která uvedla, že styl psaní patří téměř na sto procent Brankemu.

Odsouzený přišel s novou verzí

Odsouzený nyní přišel k soudu s novou verzí, proč zprávy nemohl psát on. „Dobral jsem se toho, že jsem tehdy pracoval u jedné paní v Děčíně. Vytvářel jsem příčku a snižoval strop. Bydlel jsem tam v hotelu. Dělal jsem tam v té době e-mailové komunikace. Já zprávy posílat nemohl, protože přístroj, ze kterého byly posílány, byl u matky v Hrušovanech,“ řekl.

Jako svědkyni proto navrhuje předvolat ženu, u níž stavební úpravy prováděl, aby potvrdila, že u ní pracoval v daných dnech. Soudu se ji ovšem zatím nepodařilo najít. 

Branke totiž v prvním návrhu, který soudu zaslal, uvedl její nedostatečnou adresu. Napsal jen příjmení ženy a název ulice. Když ho soud požádal o doplnění, stěžoval si v odpovědi na laxnost státních orgánů. 

Soudce Jiří Bednář jednání odročil na neurčito. Znovu se pokusí sehnat právě zmíněnou svědkyni. 

V desetiletém trestu za přípravu braní rukojmího z roku 2015 je zahrnutých také 3,5 roku, které ještě předtím Branke dostal za výhružné SMS. Ty posílal podnikatelům, od nichž žádal miliony korun.

zpět na článek