iDNES.cz

Migrační trasu střeží nový „Schengenbus“, odhalí padělané doklady

  17:16
Cizinecká policie v Ústeckém kraji dostala novou dodávku Mercedes-Benz Sprinter k ostraze dálnice D8. Jde o mobilní kancelář s nejmodernější technikou na odhalení padělaných dokladů.

„S mercedesem jsou v terénu další dvě mobilní hlídky, které autobusy z dálnice na stanoviště tohoto vozu přiváží ke kontrole. Díky této technice zastávka netrvá většinou déle než pět minut,“ přiblížil vedoucí oddělení dokladů a specializovaných činností Milan Slepička.

Jakýsi zmuchlaný papír předložil ve čtvrtek muž z Íránu cizinecké policii při kontrole linkového autobusu z Prahy do Drážďan. Hlídka autobus blikáním přivedla na čerpací stanici za Ústím, poslední před hranicí s Německem.

„Na to mohu jet až do Německa,“ tvrdil muž. Ke kontrole ale předložil jen potvrzení, že v Itálii požádal o mezinárodní ochranu. Azyl mu přitom nebyl ještě přidělen a nesměl z Itálie vycestovat. 

Protože neměl žádný jiný doklad, hlídka celníků ho odvezla na služebnu, kde zjišťovala jeho totožnost - jméno, národnost a zemi odkud přišel do Itálie.

Další migrační trasa - mezinárodní vlaky

Kromě dálnice D8, kde bylo loni chyceno 58 cizinců nelegálně směřujících za svým snem do Německa - jazykem policie „nelegálních tranzitních cizinců“, vede krajem i další migrační trasa. Cizinci využívají mezinárodní vlaky z Prahy do Drážďan. V nich loni policisté chytili osm migrantů.

„Mezi zadrženými vedou občané Nigérie. Proti roku 2016 ale tranzitní migrace poklesla zhruba o pětinu,“ říká vedoucí krajské cizinecké policie Pavel Češka.

Celkem bylo loni zajištěno v kraji 353 nelegálně pobývajících lidí, což je proti roku 2016 pokles o 54 procent. Přitom 287 z nich bylo zadrženo kvůli propadlému vízu nebo povolení k pobytu. 

To se týkalo hlavně lidí z Ukrajiny, Moldávie, Vietnamu a Srbska, tedy nelegálních pracovníků. A pak cizinců ze Saúdské Arábie a Libye, kteří jezdí na léčebné pobyty do lázní Teplice a Dubí a rozhodli se, že si požádají o kratší a snáze získatelné vízum, než které k dlouhému pobytu potřebují.

„Ukazuje se, že hlavně cizinci z Ukrajiny a Moldávie využívají rumunské cestovní doklady a ID karty, protože s Rumunskem máme bezvízový styk,“ říká Češka.

Hlídání zelené hranice

Cizinecká policie dohlíží i na „zelenou hranici“, kterou využívají cizinci, kteří  přecházejí ze Saska do Čech, chtějí se tu bavit nebo nakupovat. 

„Loni jsme zajistili 32 cizinců, kteří neoprávněně na naše území přišli z Německa, kde žádají o azyl. Nejčastěji jde o občany Maroka a Pákistánu. V rámci readmisních dohod jsme je vrátili zpět do Německa,“ popsal ve čtvrtek Češka před příjezdem na poslední českou čerpací stanici na D8 před hranicí s Německem.

Nejvíce zadržených nelegálních migrantů celní správa zajistila loni v posledních třech měsících roku. 

Kuriozitou byl občan Gruzie, který se prokázal ruským pasem, v němž měl vlepené padělané schengenské vízum z Francie a u sebe navíc 12 padělaných platebních karet různých bank. Všechny měly stejné identifikační číslo. 

Nigerijci zcela bez dokladů

Zajištěna byla i skupina Nigerijců, ve které dvě osoby neměly vůbec žádný doklad, muž a žena předložili padělané italské doklady uprchlíka. 

Právě u tohoto případu měla premiéru nová dodávka zvaná „Schengenbus“.

Padělek pozná policista i v terénu jen se speciální lupou, v mercedesu se dělají přesné posudky a odhalují nejmenší nepřesnosti. „Jsem si jist, že tady by ani ten nejlepší padělek nepošel,“ řekl Radim Jirkovský z cizinecké policie. 

Pak se vydal na kontrolu výše zmíněného autobusu. „Migranti často jezdí hodně daleko od sebe, aby nebyli nápadní. A jednou si cizinka sedla k evropské rodině a hrála si s jejich dětmi, což vypadalo, že patří k ní,“ přiblížil. 

S agresivitou se prý osobně nesetkal. „Ale kolegu v prosinci ve vlaku napadl cizinec s tuberkulózou, takže pak musel na vyšetření,“ dodal Jirkovský.

zpět na článek