iDNES.cz

Stavba Vilsnické spojky v Děčíně odkrývá cenné archeologické nálezy

  11:06
Stavba Vilsnické spojky v Děčíně nepřináší jen komplikace řidičům, ale i nečekané a cenné objevy, které stavební stroje odkryjí. Od spousty staré munice z druhé světové války přes obří nádrže až po zajímavé nálezy archeologů.

Odborníci v odkrytých prohlubních objevili i několik drobných zlomků keramických nádob. | foto: Aleš Káčerik

„V blízkosti mimoúrovňové křižovatky na místě bývalé benzinové stanice byly zakopané nádrže s ropnými látkami. V současné době se vyhodnocují,“ přibližuje jeden z nálezů Nina Ledvinová, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem stavby (o stavbě Vilsnické spojky zde).

Největší překvapení ale čekalo pod ulicí Práce archeology, kteří odkryli pozůstatky osídlení z doby mladšího zemědělského pravěku.

„Je to zřejmě největší objev, i když podle starších nálezů, které jsme tu učinili už na jaře tohoto roku, byl tak trochu očekávaný. Podařilo se nám zachytit pozůstatky osídlení z doby mladšího zemědělského pravěku,“ popisuje Aleš Káčerik, archeolog a ředitel společnosti Archeo Sever.

„Na několika metrech čtverečních se dochovaly mělké jámy zahloubené do místního jemného písku, které tehdejší obyvatelé zaplnili svými odpadky,“ dodává Káčerik.

Odborníci na historii v odkrytých prohlubních objevili několik drobných zlomků keramických nádob či hliněných omítek ze stěn domů, takzvaných mazanic.

„Kromě toho jsme po ukončení výzkumu odebrali část hlíny z výplní těchto odpadních jam. Tušili jsme, že budou obsahovat množství okem málo postřehnutelných úlomků spálených uhlíků dřev a dalších mikroskopických zbytků rostlin či jejich semen,“ upozorňuje Káčerik.

Nádoby ze starší doby železné

Po prozkoumání fragmentů nádob, jejich tvarů a výzdoby pak mohli archeologové prohlásit, že pocházejí z období starší doby železné, tedy zhruba z 8. až 5. století před naším letopočtem. 

A proplavením vzorků hlín ze zkoumaných objektů a následnou analýzou pod mikroskopem se jim také podařilo zhruba 650 miniaturních zbytků rostlin určit podle botanického klíče.

„Máme teď díky tomu daleko více poznatků jak k vegetaci, která rostla na pravěkém sídlišti a v jeho okolí, tak i k druhům pěstovaných rostlin, které byly součástí obživy pravěkých lidí. Kromě luštěnin jako brukev, vikev či čočka, v dnešní době spíše méně konzumovaných, se tehdejší obyvatelé živili i prosem nebo pšenicí,“ líčí Káčerik.

Velmi dobře známými a využívanými pak byly podle něj už tehdy i bylinky, třeba máta, kopřiva či přeslička při problémech močových cest nebo vlaštovičník jako prostředek k léčbě a odstraňování kožních problémů, například bradavic.

„V nejbližší době očekáváme další výsledky analýz uhlíků z výplní odpadních jam. Po jejich vyhodnocení budeme vědět více i o tehdejších druzích stromů či keřů, které mohly být zdrojem dalšího využití buď jako topiva, či jako suroviny pro výrobu kuchyňského nádobí nebo náčiní pro další řemeslné opracování,“ podotýká archeolog.

zpět na článek