iDNES.cz

Handicapovaní z ústecké chráněné dílny nedostali už měsíce zaplaceno

  8:04
Už několik měsíců neviděli svoji mzdu zaměstnanci chráněné dílny ústecké společnosti Brouk servis. Firma dává práci zhruba padesáti lidem, více než polovinu trápí zdravotní handicap a právě jich se problém týká. Na vině je prý to, že firma nedostala příspěvek na podporu zaměstnávání postižených.

Podle informací jednoho z pracovníků nevyplácí firma ve správném termínu mzdy od letošního jara. 

„V listopadu jsme ve výplatním termínu dostali peníze za červenec, takže za poslední tři měsíce peníze stále stejně nemáme. Je to docela náročné, když musíte žít pouze z částečného invalidního důchodu a nevědět, jestli peníze v budoucnu vůbec dostanete,“ uvedl jeden z handicapovaných. 

„Pokud bych ale odešel z firmy sám, je mi jasné, že už své peníze nikdy neuvidím,“ podotkl muž důvod, proč stále zůstává na svém místě. Dalším je, že i kvůli svému postižení se mu špatně hledá úplně nové pracovní místo.

Majitel firmy Václav Kratochvíl potíže nezastírá. Na vině je ale prý to, že nedostali příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, který vyplácí úřad práce. 

Na ten má nárok firma, u níž pracuje více než 50 procent osob se zdravotním postižením. To je i případ společnosti Brouk servis. 

Nedostali jsme peníze od úřadu práce, říká podnikatel

„Takže jsem neměl peníze z čeho poslat. Vyplácíme je zaměstnancům z vlastních peněz zálohou a úřad práce nám peníze vyplácí zpětně až po půl roce. Teď, když jsme peníze nedostali, neměli jsme ani na zálohy,“ sdělil Kratochvíl.

Úřad práce se podle jeho mluvčí Kateřiny Beránkové nemůže vyjadřovat ke konkrétním případům.

„Vždy jako správní úřad postupuje podle zákona a poskytuje příspěvky pouze na skutečně vynaložené prostředky na mzdy nebo platy. A to na základě podkladů, kterými zaměstnavatel prokáže, že tyto prostředky vynaložil,“ řekla pouze všeobecně Beránková.

Brouk servis podniká ve třech oblastech – v drobné strojírenské výrobě, obchodní činnosti a v cestovním ruchu. 

„Fungujeme normálně. Pokud přijdou peníze z úřadu práce, vše zaplatím. Občas někdo zavolá nebo přijde za mnou přímo do kanceláře a vynadá mi. Já už jsem si zvykl,“ přiblížil Kratochvíl.

Zaměstnankyně podala návrh na insolvenci

Jedna ze zaměstnankyň firmy podala dokonce v září návrh na insolvenci společnosti Brouk servis poté, co nedostala zaplacenou mzdu tři měsíce po sobě. 

Tu však před několika dny zrušil odvolací soud, který došel k závěru, že nebyla splněna podmínka existence pohledávky, tedy že musí být pohledávka delší než tři měsíce. Jako svědky a uvedla v návrhu dalších sedm kolegyň.

Sama už ve firmě nepracuje, podle zápisu v insolvenčním rejstříku raději svůj poměr u Brouk servisu ukončila. 

Stejně jako ona se tak rozhodla už řada dalších lidí a například dílnu, ve které se šily pracovní oděvy, opustila téměř polovina zaměstnanců. Přesto další noví do firmy i nadále nastupují.

To, zda podnikatel plní všechny své povinnosti vůči svým zaměstnancům, zjišťuje Státní úřad inspekce práce, který může – pokud zaměstnavatel porušuje zákoník práce – udělit podnikateli sankci. 

V případě nevyplácení mzdy jednotlivým pracovníkům si však musí tyto pohledávky řešit oni sami pouze soudní cestou.

zpět na článek