iDNES.cz

Park České Švýcarsko přišel při vichřici o smrk starý přes 200 let

  14:32
Strážci národního parku České Švýcarsko při sčítání škod zjistili, že nedávná vichřice vyvrátila i jeden z nejstarších a nejvyšších smrků. Rostl u České silnice a dosahoval výšky přes 46 metrů. Jeho stáří se odhaduje na více než 200 let.

Smrk u České silnice měřil přes 46 metrů a jeho stáří se odhaduje na více než 200 let. Takových smrků je v národním parku jen několik desítek. | foto: Tomáš Salov

„Takovýchto smrků je v lesích národního parku jen několik desítek. Nacházejí se v chladných údolích, kde vládne klima srovnatelné s horskými podmínkami,“ vysvětluje mluvčí parku Tomáš Salov.

Nejvyšší a patrně nejstarší známý smrk Českosaského Švýcarska se nachází při státní hranici na saském území, měří 53 metrů a jeho stáří je okolo 400 let.

Přesný věk vyvráceného smrku správa parku zjistí v příštích týdnech, kdy ze stromu budou odebrány výřezy z kmene. Tyto vzorky se v budoucnu stanou součástí expozic o Českém Švýcarsku.

„Padlý kmen dvousetletého smrku pravděpodobně zbavíme kvůli škůdcům kůry a necháme ho na místě zetlít,“ dodal mluvčí národního parku.

Podotkl, že smrk má v obvodu přes tři metry, a proto už není vhodný ani ke zpracování na pile. Jeho špičku vítr zlomil, a tak nemůže posloužit v některém z měst ani jako vánoční strom.

Většina smrků v současných porostech, které byly z velké části zakládány po mniškové kalamitě ve 20. letech minulého století, je mladší než 100 let a stromy dosahují výšek do 35 metrů.

„Právě monokulturní charakter lesů a stejnověkost takto založených smrčin patří k příčinám vysokých škod při vichřici,“ zdůvodňuje Salov.

Škody vyšší než po orkánu Kyrill

Během letošní vichřice Hewart bylo na území parku podle nejnovějších odhadů poškozeno 7 500 krychlových metrů převážně smrkových porostů (o následcích pohromy v Českém Švýcarsku zde).

Objem kalamitního dřeva je více než dvojnásobný v porovnání s orkánem Kyrill v roce 2007. Tehdy v národním parku vzniklo 3 443 krychlových metrů kalamitního dřeva.

Poškozené smrkové dřevo musí být podle Salova zpracováno a odvezeno z lesa, aby se v příštím roce nenamnožili škůdci. Uvolněné plochy budou využité k obnově lesů tak, aby získaly přírodě bližší charakter.

„Cílenými lesnickými zásahy správa národního parku dlouhodobě a postupně navrací lesům přirozenější podobu, aby v budoucnu byly v maximální možné míře nezávislé na lidské péči,“ podotkl mluvčí.

Strom rostl u České silnice, která vede od Vysoké Lípy k bývalým Zadním Jetřichovicím na hranicích se Saskem.

Strom rostl u České silnice, která vede od Vysoké Lípy k bývalým Zadním Jetřichovicím na hranicích se Saskem.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
zpět na článek