iDNES.cz

Stavitel městečka pro zónu Triangle zkrachoval, zázemí dokončí Ústecký kraj

  10:06
Výstavba městečka s kancelářemi, jídelnou či ubytováním pro zaměstnance průmyslové zóny Triangle u Žatce stojí. Hotovo přitom mělo být už v říjnu. Firma, která měla městečko za 65 milionů korun postavit, je totiž v konkurzu.

Část průmyslové zóny Triangle nedaleko Žatce. | foto: MF DNES

Nyní se již v městečku měli zabydlovat zaměstnanci firem působících v průmyslové zóně. Místo toho stavební buňky postavené v několika dvoupodlažních blocích, kde se mělo vyspat přes 200 lidí, zejí prázdnotou (o plánované výstavbě městečka zde). 

Zóna Triangle

  • průmyslová zóna Triangle na rozloze 364 ha vznikla z bývalého vojenského letiště proto, aby přilákala investory a zajistila práci pro obyvatele tří okresů, které jsou dlouhodobě postižené velkou nezaměstnaností, a to Mostu, Chomutova a Loun
  • nyní tam působí 13 firem, které zaměstnávají přes 3,5 tisíce lidí. Největší je jihokorejský Nexen Tire, který spustí výrobu pneumatik na podzim roku 2018 a zaměstná až 1 500 lidí

Jediným dočasným obyvatelem městečka Triangle City je pracovník ostrahy, který oplocený areál hlídá.

Ústecký kraj, který je vlastníkem průmyslové zóny, po krachu firmy pověří částí dostavby svou příspěvkovou organizaci SPZ Triangle a na část vypíše nové výběrové řízení.

Kraj zprovozní areál po převzetí

„Před pár dny jsme uzavřeli dohodu s insolvenční správkyní o převzetí areálu do našeho majetku. V těchto dnech probíhá revize všech dodavatelských faktur, fyzická kontrola areálu včetně dokončených prací,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Jak dlouho to potrvá, není jasné. „Ovšem ve chvíli, kdy dojde k předání, budeme schopni areál zprovoznit do jednoho měsíce,“ dodala Dosedělová. 

Zakázku zadal kraj původně brněnské společnosti D. I. S. První etapa stavebních prací začala v druhé polovině roku 2016. Součástí městečka měly být jak ubytovací kapacity, tak také jídelna a administrativní budova. 

Firma měla také postavit obslužné komunikace, vše mělo být hotové do 25. října. Stavební ruch ale utichl před tímto termínem a firma sama na sebe vyhlásila úpadek. 

Firma má problémy se splácením

Vedení společnosti firmy v insolvenčním návrhu uvedlo jako důvod problémy se splácením finančních závazků svým dodavatelům. 

„V návaznosti na dlouhodobé negativní ustanovení zákona o veřejných zakázkách opřené o výši ceny, kterou uchazeč o veřejnou zakázku nabídne, jsme se jako zhotovitel řady dopravních a inženýrských staveb dostali do obtížné finanční situace,“ uvedl v insolvenčním návrhu jednatel společnosti s 80 zaměstnanci Richard Lang. Dluhy firmy překročily 300 milionů korun.

Za provedené práce kraj firmě zaplatil více než polovinu částky. Zakázka byla rozdělena na dvě části. A to na zázemí pro zaměstnance firem, což jsou kanceláře, jídelna a ubytování a na komunikace, chodníky a osvětlení, které ale nejsou dokončené. 

„První část je těsně před dokončením a kolaudací, drobné dodělávky si už budeme řešit vlastními silami. Na druhou část bude muset být vyhlášena nová soutěž,“ doplnila Dosedělová.

Městečko se má v budoucnu ještě rozrůst. Další pozemky o rozloze přes 4,28 hektaru jsou určené pro další služby, výzkum, vývoj či jiný servis spojený s rozvojem zóny. Plocha o rozloze 1,9 hektaru je rezervována pro čerpací stanici pohonných hmot.

zpět na článek