iDNES.cz

Za masivní úhyn ryb může nedostatek kyslíku, případ vyšetřuje policie

  11:04
Po masivním úhynu ryb na modlanské nádrži na Teplicku, který nastal po přívalových deštích na začátku září, museli rybáři poslat do kafilerie šest a půl tuny ryb. Původně přitom předpokládali, že uhynuly maximálně dvě tuny. Případem se zabývá policie.

Odvoz uhynulých ryb do kafilerie. | foto: Pavel Přibyl, MF DNES

Za velký úhyn ryb v nádrži u Modlan může nedostatek kyslíku (původní zpráva o úhynu ryb zde). Proč ho tam ale bylo málo, není jasné. 

Na hladině jednoho z nejvýznamnějších rybářských revírů na Teplicku tehdy byly k vidění stovky mrtvých ryb. Šlo převážně o druhy citlivé na škodliviny – candáty, štiky, sumce či tolstolobiky. I proto se rybáři domnívali, že ryby někdo otrávil.

To ale vyvrátily rozbory vody. Z nich je patrné, že se ryby udusily.

„Příčinou úhynu ryb byl kyslíkový deficit. Rozhodně to nebylo způsobeno toxicitou vody,“ sdělil předseda místní organizace Českého rybářského svazu (ČRS) Pavel Rajčan. 

Proč byl ovšem v rybníku nedostatek kyslíku, není jasné. „Rád bych označil viníka, ale není to jednoduché. Dle výsledků se v tu dobu v nádrži sešlo několik klíčových faktorů, které ovlivnily kvalitu vody,“ vysvětlil Rajčan.

To potvrdil i ředitel krajské veterinární správy Petr Pilous. Ryby byly v pokročilém stadiu rozkladu, příčina úhynu se podle něj proto nedá určit přesně. Nejednalo se ale o nemoc. 

„Nejspíše šlo o souhru několika nepříznivých okolností, po deštích se do vody asi dostal splach z polí, který obsahuje dusičnany, dusitany a fosforečnany. Tím se začaly množit sinice a rychle ubýval kyslík. Také se do vody mohly dostat nějaké látky z nedaleké čističky, ale v době, kdy jsme odebírali vzorky, už v ní nic škodlivého nebylo,“ přiblížil Pilous.

Škoda činí bezmála dva miliony

Rybáři vyčíslili škodu na 1,95 milionu korun. „Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele, policii jsme předali i výsledky všech rozborů. Ve vodě byl snížený obsah kyslíku a naopak zvýšený obsah minerálních látek. Normálně má mít pH 5,5 až 5,8, v září ale byla naměřena hodnota 10,7, tedy značně zásaditá,“ upozornil Rajčan.

Až rybářský svaz získá stanovisko policie, obrátí se na provozovatele nedaleké přečerpávací stanice Sobědruhy – Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK), zda uhradí část škody. 

„Provozovatel totiž sám řekl, že mu po deštích bezpečnostním přelivem něco přeteklo,“ podotkl Rajčan. SČVK se podle mluvčí Ivety Kardianové k problematice také ještě vyjádří.

Rybáři navíc chtějí v lednu vyvolat jednání zástupců územního svazu ČRS, Teplic, krajského úřadu, České inspekce životního prostředí, Povodí Ohře i dotčených obcí Modlany a Srbice.

„Musíme přijmout opatření, aby se podobná situace do budoucna minimalizovala,“ poznamenal Rajčan. Už v roce 2010 totiž v rybníku došlo k masivnímu úhynu ryb. Tehdy rybáři vyčíslili škodu na 400 tisíc korun, viníka se ale vypátrat nepodařilo.

Autor:
zpět na článek