iDNES.cz

Ústecký kraj zrušil stavbu dvou arabských vesnic u Modlan na Teplicku

  11:02
Dílčího úspěchu dosáhl spolek Periferní vidění, který dlouhodobě bojuje proti skupování pozemků a výstavbě plánované arabské kolonie u Modlan na Teplicku. Stavba domů se zatím nerozjede, kraj zrušil dvě územní rozhodnutí, protože v nich našel řadu pochybení.

Arabští investoři skoupili v modlanských částech Drahkov, Suché a také Kvítkov na 300 parcel, a i když výstavba zatím není intenzivní, prodeje pokračují. | foto: spolek Periferní vidění

Obec Modlany leží blízko teplických lázní, proto je u Arabů oblíbená. V místní části Suché mělo vyrůst šestadvacet rodinných domů převážně pro arabskou klientelu teplických lázní a v části Drahkov dokonce sedmapadesát domů. 

Všechny zde chce postavit kuvajtský developer Ali Ali. Krajský úřad ale nyní zrušil dvě územní rozhodnutí pro umístění stavby technické infrastruktury, která vydal stavební úřad v Teplicích. Postup úřadu napadl právě spolek Periferní vidění.

„Podle mě je to v pořádku. Pokud něco není podle zákona a všech pravidel, je pro naši obec dobře, že se vše zastavilo a vrátilo k projednání,“ řekla starostka Modlan Stanislava Kondrlová.

„Náš spolek i krajský úřad našly řadu pochybení a porušení zákonných norem. Jsme rádi, že bylo územní rozhodnutí zrušeno. Nicméně se ukazuje, že pokud nezasáhne spolek, tak je stavební úřad ochotný schválit i něco, co je mimo předpisy,“ poukázal předseda Periferního vidění Roman Čech.

První ze zrušených územních rozhodnutí se týká domů v Suchém. Stavební úřad zde například podle žádosti developera v rámci územního rozhodnutí umístil pouze vozovku, vodovod, veřejnou zeleň a veřejné osvětlení. 

Místo kanalizace žumpy

V plánech ale chybí kanalizace, kterou nelze dle původního záměru vybudovat kvůli rozporu se silničním zákonem. „U šestadvaceti rodinných domů tak mají být ve třetím tisíciletí jenom žumpy na vyvážení,“ podivil se Čech.

Chybějící kanalizace se nelíbí ani starostce Kondrlové. „Ze zákona dáváme vždy vyjádření k projektu ohledně vlivu na životní prostředí. Ve všech podmínkách je jasně napsáno, že naše obec trvá na tom, aby byl nový objekt napojen na kanalizaci. Máme totiž čističku odpadních vod, obec je stoprocentně odkanalizována,“ vysvětlila.

Krajský úřad dal spolku Periferní vidění za pravdu i v dalších bodech. Především v tom, že část navrhované stavby nelze umístit v nezastavěném území obce - čili mimo plochu schválenou územním plánem obce k zastavění.

„Developer koupené plochy rozparceloval a s příslibem staveb rodinných domů je prodal v zahraničí bez ohledu na platný územní plán. Teprve následně se snaží prosadit výstavbu i pro pozemky, na kterých se ve skutečnosti podle českých zákonů stavět nesmí,“ podotkl Čech.

Pochybení stavebního úřadu v Teplicích shledal krajský úřad i v dalších skutečnostech. „Nebojím se říci, že stavební úřad investorovi nadržuje,“ myslí si Čech.

Druhé zrušené územní rozhodnutí se týká kolonie domů v Drahkově. Tam developer projekt nepodrobil zjišťovacímu řízení z hlediska vlivu na životní prostředí EIA, i když je plocha výstavby větší než pět hektarů. 

Spolek poprvé uspěl

To se ale nelíbilo ani ministerstvu životního prostředí, které rozhodlo, že plánovaný záměr zjišťovacímu řízení podléhá.

„Zahraniční investoři skoupili v modlanských částech Drahkov, Suché a také Kvítkov na tři stovky parcel, a i když výstavba zatím není intenzivní, prodeje pokračují,“ přiblížil Čech. 

Jeho spolek proti skupování pozemků v minulosti sepsal petici, obrátil se na hejtmana, odvolával se na krajský úřad a psal i na ministerstva. Až dosud marně. Nyní poprvé uspěl.

Záměrem na vybudování arabských kolonií v Suchém a Drahkově se bude muset znovu zabývat teplický stavební úřad. 

„My nyní přerušíme řízení a vyzveme stavebníka k doložení podkladů, které potřebujeme,“ prohlásila vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu teplického magistrátu Lenka Mirgová.

Autor:
zpět na článek