iDNES.cz

Obsluhu těžebního rypadla ochrání před nevybuchlou municí „kokpit“

  8:02
V Lomu Bílina leží množství nevybuchlé munice, jde o pozůstatek 2. světové války. Severočeské doly, jimž lom patří, proto přišly s opatřením, které by ochránilo osádku těžebních rypadel. Uprostřed ocelové konstrukce vznikl pro obsluhu úkryt.

Archeologové společně s pyrotechniky odkrývají na předpolí lomu Bílina jedno z postavení německého protiletadlového dělostřelectva. Dostávají se k základům kanónů i těžké munici, která je stále aktivní. (24. 3. 2014) | foto: Akademie věd ČR

Už příští rok vstoupí rypadla Severočeských dolů (SD) do předpolí Lomu Bílina na Mostecku a začnou tam těžit uhlí. 

Bude to však v místech, kde byla za 2. světové války strategická vojenská oblast chránící chemickou továrnu u Litvínova.

Doly tak začaly chránit osádky rypadel před možným výbuchem válečné munice, kterou neodhalily ani pyrotechnické průzkumy, které tu v minulosti probíhaly.

„Pro práci osádky jsme připravili náhradní místo, které je ukryté uprostřed ocelové konstrukce stroje. Zatím je vše ve zkušebním provozu,“ říká mluvčí SD Lukáš Kopecký.  

„Munice se může vyskytovat do hloubky pěti metrů po zemí, kde probíhá i těžba. Celá osádka stroje proto bude ukryta v tomto bezpečném prostoru,“ podotýká Kopecký. 

Doly zatím neuvažují, že by rypadla za desítky milionů korun také „opancéřovaly“. „Touto problematikou se zabýváme od roku 2012. Od té doby jsme nějaké návrhy vykonstruovali. A vypočítali, že by ‚opancéřování‘ stroj narušilo z hlediska statiky,“ vysvětluje mluvčí.

Munice z války není na Mostecku výjimečná

Nezávisle na tom chomutovská firma Strix nyní řeší výzkumný úkol ministerstva obchodu a průmyslu, jak citlivé části stroje chránit balistickými bariérami.

„Ve spolupráci s pyrotechniky a ČVUT jsme zpracovali vizualizaci možných výbuchů a model ochrany. Doly teď zvažují, zda takovou ochranu využít mohou, či ne,“ uvedl předseda představenstva Strixu Dušan Dufka.

Nález munice na Mostecku není výjimečný. Za 2. světové války zde německá armáda postavila kvůli ochraně chemičky v Litvínově na vrcholky Krušných hor a okolo uhelné pánve protiletadlové dělostřelectvo a oblast jako strategické místo bombardovalo spojenecké letectvo.

Pyrotechnický a poté i archeologický průzkum ve zdejší oblasti Letná a Nesvětice začal už v roce 2013. Zatím bylo nalezeno a zlikvidováno víc než deset tun munice (psali jsme o tom zde).

„Nejvíce v roce 2014 a letos. Kromě munice byl objeveno i místo dopadu amerického bombardéru B-17G sestřeleného 17. dubna 1945 a jeho výzkum skončí příští rok. To by měl skončit i průzkum postavení pro kanony ráže 105 milimetrů u Nesvětic, jichž bylo odkryto osm,“ vypočítává Kopecký.

Těžba ale odkrývá i archeologické poklady

Ne každou nevybuchlou munici se ale podaří odhalit. Může se tak stát, že na ni narazí až rypadlo. 

„Tato ojedinělá situace nastala loni, kdy rypadlo ‚nahráblo‘ leteckou pumu o váze 150 kilogramů. Zachytil ji indikátor železa. Na místo byli přivoláni policejní pyrotechnici, kteří ji zlikvidovali,“ líčí mluvčí.

Oblast těžby ale ukrývá i archeologické poklady. Unikátem je třeba objev pohřebiště z 11. až 13. století za Mariánskými Radčicemi. „Počet hrobů odhadujeme až na dva tisíce,“ řekl už dříve Petr Čech z Archeologického ústavu Akademie věd ČR. 

Podle Kopeckého bude tento průzkum nejnáročnější i časově. „Jeho odkrývání by mělo trvat až do roku 2021,“ odhaduje.

Archeologický a pyrotechnický průzkum Lomu Bílina bude probíhat i nadále, a bude dokonce rozsáhlejší. To proto, že před dvěma lety na něm vláda prolomila těžební limity a leží zde desítky milionů tun uhlí. 

„Nyní zajišťujeme potřebnou dokumentaci, a pokud splníme všechny legislativní podmínky, na toto území vstoupíme v roce 2020,“ přibližuje mluvčí SD.

Nález a odpálení munice při průzkumu na Mostecku v roce 2014:

zpět na článek