iDNES.cz

V Mostě ukážou Terakotovou armádu. V Česku bude teprve počtvrté

  8:06
Šedesát osm soch čínských bojovníků ze slavné Terakotové armády obsadilo mostecké muzeum. Od soboty 7. října budou sochy k vidění i pro širokou veřejnost. V roce 2016 kopie bojovníků putovaly do Česka po moři a souši tři měsíce a Most je teprve čtvrté místo, kde budou vystaveny.

„Sami jsme si museli vymyslet způsob balení jednotlivých soch, aby nepřišly během transportu k úhoně,“ říká Martin Burda ze společnosti Govin Group, která sochy na výstavu poskytla.

Repliky soch jsou vyrobeny původní, dva tisíce let starou technikou přímo v čínském Sianu v továrně, která po objevení originální terakotové armády sloužila vědcům k ověření jednotlivých postupů při výrobě soch.

„Je to jediné místo, které může oficiálně vyrábět kopie bojovníků. My sami víme pouze o našich kopiích,“ dodává Burda.

Originální sochy osmi tisíc vojáků v životní velikosti měly po smrti chránit čínského císaře a jsou součástí pohřebního komplexu, který má rozlohu téměř 100 kilometrů čtverečních.

Zabírají plochu téměř 400 metrů čtverečních

První stopy o existenci terakotové armády objevili v Sianu náhodou v roce 1974 místní lidé při kopání studny. Každá socha bojovníka má vlastní tvář a celé pohřebiště bývá někdy označováno jako osmý div světa.

Výstava terakotových soch zabírá plochu téměř 400 metrů čtverečních. Sochy jsou umístěné v jednom výstavním sále, který dříve sloužil jako tělocvična.

„I z pohledu Ústeckého kraje je to největší muzejní výstavní sál a proto jsme rádi, že ho můžeme využít a nemusíme nějak omezovat počet vystavených soch,“ popisuje Michal Soukup, ředitel Oblastního muzea v Mostě.

Na současné výstavě budou mimo jiné k vidění kopie dvou soch koní, která každá váží šest set kilo, replika bojového vozu a zbraně. Mostecké muzeum po dobu výstavy, která potrvá až do 7. ledna příštího roku mění i svou otevírací dobu.

Možnost potěžkat si hlavu bojovníka

„Věříme, že o výstavu bude velký zájem, a tak jsme po dobu jejího trvání nechali pro návštěvníky otevřeno mimořádně i každé pondělí,“ říká Eva Hladká z mosteckého muzea.

„Pro náročnější nebo zvídavější zájemce chystáme speciální komentované prohlídky, na které je ale potřeba se vždy objednat. Ty budou probíhat každou středu a sobotu,“ dodala.

Během nich dostanou návštěvníci možnost potěžkat si například hlavu bojovníka, kterou lze jako jedinou součást sochy sundat.

Samotná prohlídka potrvá kolem 1,5 hodiny a návštěvníci při ní mohou shlédnout i dokumentární film o osudu originální terakotové armády.

zpět na článek