iDNES.cz

V Českém Švýcarsku slaví sokolí babyboom i nezvyklou ptačí love story

  9:24
Rekordní počet mláďat vzácného sokola stěhovavého letos evidují ornitologové v Národním parku České Švýcarsko a sousedních Labských pískovcích. Napočítali jich tu 17 a 12, což je o sedm víc než loni. K vyšší populaci mláďat přispěl i milostný ptačí příběh se šťastným koncem.

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez výsledku seděla na neoplodněných vejcích, si letos našla mladého nápadníka Eliase z německé strany a konečně se dočkala potomků. (2017) | foto: Václav Sojka

„Zatím se každý rok vylíhlo víc mláďat na německé straně, letos jsme je ale určitě o několik kusů předčili,“ podotkl mluvčí parku Tomáš Salov.

Fotografovi národního parku Václavu Sojkovi se podařilo z těsné blízkosti zachytit jedno hnízdo i s mláďaty, kdy dokázal přečíst čísla kroužků dospělých ptáků – a díky nim popsat i ptačí love story.

„Jedna ze samic se uhnízdila v místě, kam jsem se dostal a postavil si krytí. Mohl jsem ptáky téměř nerušeně fotografovat,“ řekl Sojka. Zjistil, že samice si našla nového partnera.

„Podle kroužku jsem poznal, že je to samec, který sem přiletěl z Německa, tříletý Elias,“ přiblížil Sojka. Samice, jíž ornitologové říkají Růženka, se několik let předtím pářila se starým a zřejmě nemocným samcem.

Z teplých krajů se vrací jen samice

Ten podle Sojky nedokázal její vajíčka oplodnit, a ona tak seděla na neoplodněných. „Starý samec zřejmě zahynul a ona si našla nového, mladého cizince – a mají spolu dvě holky a dva kluky,“ usmívá se Sojka.

Sčítání vzácných ptáků začíná už v únoru, kdy se vracejí z teplých krajin. U sokolů je to tak, že se vracejí samice, protože samci tu zůstávají.

„Páry už od února sledujeme a pozorujeme, kde se uhnízdí. Hnízda nestaví, obsadí pukliny skal a vejce kladou do písku. Zhruba v polovině března se vylíhnou mláďata, po 8. květnu se k hnízdům můžeme přiblížit a náš ornitolog Václav Šena začíná kroužkovat,“ popisuje Sojka.

Kvůli hnízdícím sokolům je každoročně část parku pro turisty zapovězená. Vyrušení by je mohlo vyhnat z hnízd. Zákaz vstupu sem končí posledního června (psali jsme o tom zde).

Do míst, kde hnízdí další vzácní ptáci, jako čápi černí nebo výři velcí, je zákaz vstupu až do poloviny prázdnin.

zpět na článek