iDNES.cz

Dítě z transplantované dělohy: světový úspěch českých lékařů

  12:46
V pražské motolské nemocnici přišlo koncem srpna na svět dítě z transplantované dělohy. Ta pocházela od zemřelé dárkyně. Sedmadvacetiletá žena podstoupila transplantaci v roce 2017 v IKEMu.

Transplantace dělohy je technicky velmi složitá. Děloha má velmi malé, předchozími porody změněné cévy. Hovoříme o tepnách průměru 1 milimetru a žilách maximálně 2-3x větších. Během operace byli spolu s členy týmu IKEM a FN Motol také dva členové týmu ze Švédska, kteří už mají s transplantací dělohy zkušenosti. | foto: IKEM

Čeští lékaři zaznamenali úspěch světového významu. Koncem srpna pomohli přivést na svět dítě odnošené v transplantované děloze. Zemřelá dárkyně přitom těhotenství nezažila.

Významný příspěvek do světového výzkumu přibližuje přednosta gynekologicko porodnické kliniky Fakultní nemocnice Motol Roman Chmel. „Rozšiřuje se potenciální množství dárkyň dělohy, protože doposud se ve světě říkalo, že je vhodné transplantovat dělohu pouze od žen, které už mají těhotenství za sebou.“ 

Skoro tříkilový chlapec se narodil císařským řezem. „Děloha je po transplantaci denervovaná, čili schopnost děložních stahů je nemožná,“ vysvětluje Roman Chmel. Dělohu transplantovali v pražském IKEMU a tamní přednosta transplantační chirurgie Jiří Froněk řekl, že velmi diskutovanou otázkou bylo, kdy je pro příjemkyni vhodné otěhotnět. „Obecně totiž platí, že čím dříve po transplantaci to bude, tím lépe. Na druhou stranu ihned to nelze, protože se jedná o velký chirurgický zákrok.“ Na světě se z transplantované dělohy narodilo 19 dětí. 

Poslechněte si rozhovor s oběma odborníky ze záznamu:

Autor: Tomáš Kabát

zpět na článek