iDNES.cz

Do Česka přichází zimní týden

  8:52
Do České republiky přichází skutečně zimní týden, který bude bohatý na srážky, na horách by dokonce mohlo napadnout přes půl metru sněhu. Nejvíce by mělo sněžit v úterý a ve středu, kdy by mělo každý den přibýt přes dvacet centimetrů sněhu. Počítat je třeba i s čerstvým větrem, který může způsobovat sněhové jazyky a závěje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Marek Podhora, MAFRA

Dnes bude od západu zataženo se sněžením, v nižších polohách pod 400 metrů půjde o mrznoucí, postupně až dešťové srážky. Na východ Čech a na Moravu a do Slezska se okluzní fronta přinášející srážky dostane až po 16. hodině, a tady už bude jen sněžit. Odpolední teploty budou velmi rozdílné, zatímco například v Plzni naměříme 4 stupně a v Praze 2 stupně, v Ostravě to bude až -8 stupňů.

Teplotní rozdíly zaznamenáme ještě v úterý ráno, kdy v Čechách klesnou teploty na 2 až -2 stupně a tepleji bude na západě území, na Moravě a ve Slezsku padnou teploty k -4 až -8 stupňům. Už během noci na úterý navíc začne zesilovat vítr na čerstvý a v horských oblastech začne vydatně sněžit. Nutné je tedy počítat i s kalamitou. Obloha bude přes den zatažená a na většině území se sněžením. V západní části republiky se mohou vyskytnout smíšené srážky, přechodně i dešťové. Odpolední teploty vystoupají v Čechách na 1 až 5 stupňů, na Moravě a ve Slezsku zůstanou na -2 až 2 stupních. Pocitovou teplotu ale bude snižovat čerstvý vítr.

I středa bude zatažená, na většině území se sněžením nebo sněhovými přeháňkami. V Čechách v polohách pod 300 metrů se může objevit déšť se sněhem, na zbytku území bude sněžit. Ráno se ochladí na 1 až -3 stupně, odpoledne naměříme -1 až 3 stupně. I nadále povane čerstvý vítr.

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, na většině území opět se sněžením. Ranní teploty klesnou na 0 až -4 stupně, přes den vystoupí na -3 až 1 stupeň. Foukat by měl mírný vítr, čerstvý už jen na horách.

Pátek bude zatažený až oblačný, opět se sněžením nebo sněhovými přeháňkami. Pod hranicí 300 metrů to mohou být i srážky smíšené. Ranní teploty se budou pohybovat mezi -2 až -6 stupni, odpolední mezi -2 až 2 stupni. Znovu se přidá i čerstvý vítr.

O víkendu nás čeká oteplení. Ranní teploty po oba víkendové dny klesnou na -2 až 2 stupně, odpolední v sobotu vystoupí na 1 až 5 stupňů, v neděli na 2 až 6 stupňů. I nadále bude převládat velká oblačnost a hranice sněžení se posune na 600 metrů.

zpět na článek