iDNES.cz

Knížky se v knihobudkách kradou beztrestně

  9:08
Knihobudky najdeme po celém městě. Někteří lidé však dobročinnosti druhých zneužívají.

Knihobudka v obchodním domě v Praze 5, směr východ do Štefánikovy ulice | foto: Praha 5Metro.cz

Potřebujete před Vánocemi udělat místo v knihovně? Odneste své přečtené kousky do jedné z mnoha pražských pouličních knihovniček a udělejte tak radost dalším čtenářům. Pak si klidně vezměte nějakou novou pro sebe. S podobnou ideou vyrazili před pár dny do knihobudky u východu ze smíchovského obchodního centra čtenáři deníku Metro Petr a Miluše. Jejich dobročinné pohnutky se však obratem střetly s realitou.

„Do budky jsme vložili několik desítek knih a pak se zájmem sledovali, jak během několika málo minut všechny zmizely. Když si nějaký pán, patrně bez domova, odnesl několik kousků, měli jsme velkou radost. Pak ale přišel další, který se nebál knihovničku vybílit ve velkém. Jeho cesta pak bohužel vedla směrem k nedalekému antikvariátu,“ vzpomínají Petr a Miluše.

Situace, kterou čtenáři popisují, není v hlavním městě zejména v předvánočním období ojedinělá. Knihobudky, jichž jsou po Praze desítky, denně zneužívají lidé, kteří se nebojí obohatit na úkor druhých. Některé pouliční knihovničky, na něž lze narazit nejčastěji v sadech, parcích, na radnicích, ale i u nemocnic a nádraží, bývají podle některých Pražanů často v obležení lidí, již publikace ve velkém berou a rozprodávají dál. Podle mluvčí pražských strážníku Ireny Seifertové je totiž poměrně složité dokázat, že dotyčný knihy krade. A to i v situaci, kdy ho strážník chytí doslova za ruku.

„Vzhledem k tomu, že nejsme seznámeni s režimem fungování takzvaných veřejných knihovniček, je těžké posoudit, zda si osoba knihy pouze půjčuje, nebo se je chystá odcizit. Není-li nutná žádná registrace a následná regulace počtu knih, které je možné si půjčit, je řešení případných krádeží značně komplikované,“ vysvětluje pro deník Metro Seifertová a říká, že strážníci ze zákona trestnou činnost, jakou je krádež, neřeší.

Podle zjištění deníku Metro ji však bohužel v tomto případě neřeší ani policisté. „S uvedenou problematikou nemá pražská policie žádné zkušenosti. V této souvislosti policisté dosud nemuseli řešit nic protiprávního,“ dodává pro Metro mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová.

Myšlenka vytvořit malé bezplatné veřejné knihovničky se začala v Praze rozšiřovat před pěti lety. Nejvíce jich mají pravděpodobně ve čtvrté městské části, kde je jich podle jejího mluvčího Jiřího Bigase jedenáct. Knihobudky mají sloužit výhradně k bezplatnému půjčování a výměně knih. Jejich provozní řád je však mnohdy svázán přísnějšími pravidly. „Po přečtení knihu vraťte. Chcete-li knihy přidat nebo vyměnit, kontaktuje nás,“ uvádí se například v řádu malé knihovničky ve vestibulu vlakového nádraží v Klánovicích.

Podle týmu projektu KnihoBudka, který nápad v Praze poprvé realizoval, je v těchto zařízeních v oběhu více než sto tisíc svazků. Knihy se z nich však dle jejich webu ztrácejí minimálně, a tak není důvod hledat kvůli drobným zlodějíčkům trvalejší řešení. Že má sdílení knížek v hlavním městě smysl, potvrzují i reakce čtenářů Metra na Facebooku. „Knihy sem nosím pravidelně. Jsou potřebnější čtivci než já,“ píše čtenářka Martina Zaucha.

Krádeže knih

Tři knihovničky mají i v desáté městské části. Jednu v budově radnice, druhou v Heroldových sadech a třetí v parku Malinová-Chrpová. Bohužel se zde krade ve velkém. „Je to, řekněme, vedlejší nežádoucí efekt. Obsah knihovniček je občas hromadně odebírán osobami, jejichž zájem není knihy číst, ale prodat v antikvariátu. Tomu neumíme zabránit,“ říká mluvčí Prahy 10 Vít Novák.

Knihobudky připutovaly do hlavního města z Británie. První knihy v typických červených budkách se objevily ve Felstedu.

Autor: Filip Jaroševský, Deník METRO

zpět na článek