iDNES.cz

Poslanci podpořili návrh, aby směly velkoobchody otevírat i o svátcích

  8:57
Na velkoobchody by se nemělo vztahovat omezení prodejní doby o vybraných svátcích tak, jak ho nařizuje platný zákon. Sněmovna ve včerejším prvním čtení podpořila návrh poslanců vládního hnutí ANO a opoziční ODS, kteří chtějí velkoobchod z působnosti zákona vyjmout. Vláda k návrhu zaujala neutrální postoj, opoziční pravice chce celý zákon o regulaci prodejní doby zrušit.

Obchody s rozlohou nad 200 metrů čtverečních musí mít o určených svátcích zavřeno, jedním z nich je i Tesco na Zličíně. | foto:  František Vlček, MAFRA

Podle zástupce předkladatelů Patrika Nachera (ANO) je návrh prostý. Ze zákona o prodejní době se vyškrtne slovo velkoobchod, maloobchodu se vůbec nedotkne.

Podle současného znění zákona se zákaz prodeje o vybraných svátcích vztahuje vedle maloobchodu i na velkoobchody s plochou nad 200 metrů čtverečních.

Mimo jiné předkladatelé argumentují tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování těch obchodů, které mohou mít o stanovených svátcích otevřeno. Poslanci poukazují také na stravovací provozy, které potřebují z velkoobchodů především čerstvé nebo rychle se kazící potraviny na denní bázi. Vládní nařízení velkoobchod definuje jako činnosti spojené s nákupem a prodejem zboží za účelem jeho dalšího prodeje k další podnikatelské činnosti.

Ve svém neutrálním stanovisku poukazovala vláda mimo jiné na to, že Ústavní soud se nyní zabývá návrhem na zrušení celého zákona. Jedním z argumentů navrhovatelů je to, že zákon vytváří nerovnost, protože se vztahuje na obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních a netýká se například služeb. Vynětí velkoobchodů by podle vlády vedlo k další dílčí nerovnosti.

Předkladatelé chtěli, aby jejich návrh Sněmovna schválila ve zrychleném režimu už v prvním čtení. Návrh na zrychlené projednávání ale vetovaly kluby ČSSD, KSČM, Pirátů, KDU-ČSL a Top 09. Sněmovna neschválila ani návrh na zamítnutí předlohy, který vznesl Jiří Mihola (KDU-ČSL). Pro zamítnutí předlohy hlasovalo 32 poslanců především z klubů ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a STAN.

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že ve druhém čtení předloží pozměňovací návrh, který by zákon o regulaci prodejní doby zrušil. Podle jeho slov omezuje podnikatele naprosto zbytečně, otravuje to úplně všechny lidi, dělá to zmatek a prostě se nepovedl. Také předseda klubu ODS a spolupředkladatel návrhu Zbyněk Stanjura věří, že na konci projednávání bude návrh na zrušení zákona jako celku. Mihola naopak argumentuje tím, že regulace prodejní doby je v Evropě normální. Uvedl také, že většina prodavaček má rodiny a jejich děti si také chtějí užít volno o svátcích. Nelze to podle něj srovnávat třeba s tím, že hasiči musí být v pohotovosti.

Sněmovna letos v lednu zamítla návrh ODS na zrušení celého zákona o prodejní době. Za zachování zákona o prodejní době tehdy hlasovalo 101 poslanců, a to hlavně z klubů ANO, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a přidali se i někteří Piráti.

zpět na článek