iDNES.cz

Podle průzkumu přibývá lidí, kteří věří v boha i peklo

  9:00
Češi podle průzkumu rozhodně nejsou zarytí ateisté, kterým jsou otázky víry vzdálené. Podle nejnovějšího průzkumu sociologa Ladislava Rabušice z brněnské Masarykovy univerzity totiž vyplývá, že přibývá těch, kteří věří v boha i peklo.
(Ilustrační snámek).

(Ilustrační snámek). | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Odborníky také překvapilo, že je mezi námi ještě více těch, kteří věří v posmrtný život a také v reinkarnaci, tedy převtělování, které je spjaté s buddhismem.

Vývoj názorů české společnosti sleduje Rabušicův tým bezmála 30 let. Data, která doposud shromáždil, jsou svoji podrobností unikátní. Porovnat díky nim lze současné názory veřejnosti s tím, co si myslela před deseti lety nebo počátkem devadesátých let minulého století.

Z výše zmíněných dat mimo jiné vyplývá, že v roce 1991 věřilo v převtělování jen šest procent vysokoškoláků, dnes je o tom, že lidská duše po smrti zamíří do jiné tělesné schránky a pak opět na svět, přesvědčena až třetina vysokoškolsky vzdělaných lidí.

Vzrůstající počty lidí věřících v nebe, peklo, posmrtný život a převtělování jsou podle odborníků důkazem, že přibývá lidí, kteří věnují svoji energii i čas otázkám spojeným s hledáním smyslu života.

Největším překvapením je pro sociologa výzkum víry v boha. Věří v něj zhruba 40 procent obyvatel České republiky. Jejich počet se za uplynulých deset let zvýšil o pět procent, přičemž většina lidí si jej představuje jako ducha nebo jistou formu životní síly.

Výsledky výzkumu naznačují, že se na mnohá společenská témata v Česku tak trochu stereotypně. Rozhodně neplatí, že například mladá generace si otázky spojené s vírou a duší neklade. Opak je pravdou. Víra v posmrtný život se například u lidí věkové kategorie 18 až 29 let za uplynulých deset let zvýšila z 27 na 45 procent.

V peklo pak věří pětina Čechů. Už asi neplatí, že převažují pesimisté, protože v existenci nebe, tedy i ráje, věří až třetina lidí.

Výzkumu brněnské univerzity se zúčastnilo přes 1800 lidí a podle odborníků se v datech ukrývá mnohem více informací o obyvatelích České republiky, než by se na první pohled mohlo zdát.

zpět na článek