iDNES.cz

Platy úředníků podstatně vzrostou, dohodla se koalice

  13:00
Koaliční hnutí ANO a ČSSD došly k dohodě růstů platů ve veřejné sféře. Přesnou výši růstu na příští rok oznámí až po středečním zasedání vlády. Bez dalších podrobností to novinářům oznámil místopředseda vlády a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Šéf ČSSD Jan Hamáček (vlevo) a premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na sjezdu ČMKOS v Praze (27.4.2018) | foto: ČTK

Hamáček uvedl, že ministerstvo financí přidá na platy oproti původnímu návrhu dost podstatně, přesnou výši růstu ale nechtěl uvádět. Ministři ANO předtím novinářům oznámili, že trvají na zohlednění zásluhovosti při navyšování platů.

ČSSD v jednáních zastávala názor odborů, podle kterých by měly platy ve veřejné sféře růst plošně. Výsledné přidávání by se podle sociálních demokratů mělo co nejvíce přiblížit deseti procentům.

„Rámcová dohoda existuje. Z pohledu ČSSD je to dobrá dohoda. Je to dobrá zpráva pro všechny zaměstnance ve veřejné sféře. Dojde k navýšení prostředků na platy oproti původnímu návrhu ministerstva financí, a to dost podstatným způsobem,“ uvedl Hamáček. Dodal, že detaily oznámí ministři po jednání vlády.

Částky určené na platy ve veřejné sféře zahrne návrh rozpočtu, který chce ministryně financí Alena Schillerová (ANO) poslat do připomínkového řízení do konce tohoto týdne. Schvalovat by jej pak měla 19. září menšinová vláda.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) žádá navýšení tarifů o deset procent. Vláda dosud hovořila o zvýšení sumy na platy o šest procent a desetiprocentním růstu tarifů jen pro učitele, pro ostatní pak odstupňovaně méně.

zpět na článek