iDNES.cz

Hrabě Kinský oddává i bez bot

  9:14
František Kinský, šlechtic, podnikatel, ale i starosta, už pátým rokem na svém zámku v Kostelci nad Orlicí pořádá svatby. A nejen to, lidé sem mohou přijet, sám Kinský tu totiž dvakrát do roka zájemce provází. „Mám štěstí, že dělám mnoho věcí, které mě baví,“ říká pro deník Metro.

František Kinský | foto: FTV Prima

Připravujete si pro každý pár speciální řeč?

Mám v rukou napsanou řeč nebo její osnovu, ale nikdy ji vlastně neotevřu. Pokouším se během krátké chvilky, kdy mě matrikářka představuje, sledovat snoubence a srovnat si řeč tak, aby byla pro jejich důležitou chvíli osobní a co možná nejvíce o snoubencích, kteří stojí přede mnou. Ženil se tu například motorkář, který požádal o vjezd do parku, protože svatba byla v areálu pod platanem. V místě stálo asi třicet harleyů a neuvěřitelná parta lidí oděná do černé kůže v čele s nevěstou v kůži bílé. Přišel jsem v obleku a zvažoval jsem, jak se situací nejlépe naložím. Desky s řečí jsem přirozeně odložil a začal jsem mluvit o větru ve vlasech, o svobodě, vtipkoval jsem. Svatebčané řičeli nadšením a říkali, že nikdy v životě takovou svatbu nezažili.

Moderní jsou prý i přírodní svatby.

Měl jsem tu jeden přírodní pár, jejich nastavení mně bylo jasné už zdálky. Nevěsta měla na hlavě věnec a kytici jen z lučního kvítí. Všiml jsem si, že jsou snoubenci bosí. V místě obřadu jsem si sundal boty a stál proti nevěstě a ženichovi v červených ponožkách. Snažil jsem se naladit na jejich vlnu, mluvil jsem o tom, jak cítím energii stejně jako oni, inspiroval jsem se jejich společností a říkal, co mě napadalo. Žádnou řeč si nepřipravuji.

Máte spoustu práce. Kde berete energii?

O tom jsem nepřemýšlel. Důležité je, že ji zatím mám a umím s ní hospodařit. Mám zázemí ve své rodině i zaměstnancích. A také mám štěstí, že dělám mnoho věcí, které mě baví, a to mně dodává energii. Rád organizuji koncerty a výstavy, snažím se přivést do Kostelce zajímavé osobnosti.

Váš Nový zámek je součástí projektu Česka Loira – zámky na Orlici. Čím je zajímavý?

Hodně zvu na Orlicko ty, kteří nevěřili ve fungování v soukromém vlastnictví. Lákám je, aby se přijeli podívat na místa, o něž pečují jejich majitelé, jako jsou zámky Častolovice, Doudleby, Potštejn, Kostelec nad Orlicí a Rychnov nad Kněžnou. Každý z nich má své nezaměnitelné kouzlo. Reprezentuje vztah konkrétních majitelů k jejich majetku a dědictví. Pro mnohé z nich se po zlomovém roce 1989 tato místa opět stala domovem.

Jako na francouzské Loiře

Na řece Orlici stojí několik památek, projekt Česká Loira se nechal inspirovat francouzskou řekou Loirou, na které stojí desítky krásných zámků. Ty české jsou unikátní v tom, že všechny mají své soukromé, a většina dokonce původní šlechtické majitele. Osobně setkat se můžete například s hraběnkou Dianou Sternbergovou v Častolovicích, Františkem Kinským na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí či hraběnkou Andreou Kolowrat v Rychnově nad Kněžnou. Za Kinským na Nový zámek můžete vyrazit v létě, má tu otevřeno od 9 do 17 hodin. Na www.zamekkostelecno.cz nebo na facebookové stránce @Novyzamekkostelecno můžete zjistit, kdy sám František Kinský po zámku provází. Po panstvích na Orlici můžete vyrazit také v rámci Zámecké noci, která se koná 25. srpna.

Autor textu: Lucie Mottlová, Deník METRO

zpět na článek