iDNES.cz

Hřbitovy v Praze rozliší jako hotely

  7:40
Některé hroby budou levnější. Praha je začne kategorizovat podle úrovně služeb. - Sto dvacet korun za metr čtvereční. Takový tarif musel každý rok platit doposud téměř každý, jehož příbuzný spočinul na jednom z pražských hřbitovů. Jejich správa se ale nyní rozhodla, že některé pronájmy hrobů zlevní. Klíč si zvolila jednoduchý – čím atraktivnější hřbitov, tím dražší hrob.

Hřbitovy nově fasují nejen kategorie, ale také barevné rozlišení | foto: Zdroj: Správa pražských hřbitovůImpuls.cz

„Připadá nám logické, že když se jednotlivé pražské hřbitovy liší svou vybaveností a poskytovanými službami, měla by se úměrně lišit i cena pronájmu za hrobové místo na nich. Přistoupili jsme tedy k takovému snížení cen, které je na jedné straně příjemné pro nájemce, na druhé straně nám ale stále umožňuje se o hřbitovy kvalitně starat. Jejich údržba a všechny další činnosti s ní spojené jsou totiž poměrně finančně náročné,“ říká radní pro sociální oblast Daniel Hodek.

Díky tomuto opatření se na dvaceti třech z devětadvaceti hřbitovů hlavního města sníží cena nájmu. „První smlouvy podle tohoto nového ceníku budou uzavírány od 1. července 2018,“ dodává Hodek.

Pokud například vaše babička či dědeček leží na hřbitově v Ďáblicích, na Olšanech, Vinohradech, Vyšehradě či Malvazinkách, výše ročního nájmu se pro vás nemění. Nově jde totiž o hřbitovy první kategorie, protože mají stálou obsluhu, klientskou kancelář hřbitovní správy, vrátného, ostrahu a WC.

Navíc jde o Pražské památkové rezervace – UNESCO. Šest korun za metr čtvereční ročně ušetříte za hrob v Bubenči, Nuslích, Šárce, Vršovicích a Libni. Jako hřbitovy druhé kategorie mají totiž „jen“ stálou obsluhu a záchod.

Mezi hřbitovy třetí kategorie se nově řadí nejen Kobylisy, Prosek, Hloubětín, Břevnov a Holešovice, ale také Hostivař, Liboc, Střešovice, Braník, Jinonice, Košíře a Bohnice. Nájem za metr čtvereční se tu sníží o osmnáct korun. Nemají totiž záchod.

Za hřbitovy čtvrté kategorie bez záchodu a obsluhy hřbitovní správa označila Hrdlořezy, Hlubočepy, Radlice, Ruzyni, Záběhlice a Podolí. Nájemci si tu nově polepší o dvacet čtyři korun za metr čtvereční.

„Malostranský hřbitov není zahrnut do žádné z kategorií, protože tato kulturní památka je takzvaně uzavřeným pohřebištěm, kde nejsou hrobová místa pronajímána,“ doplňuje správa hřbitovů.

I přes zlevnění cen Správa pražských hřbitovů neplánuje žádat o navýšení rozpočtu, a to ani přesto, že se v posledních letech navyšují ceny za energie, paliva i svoz odpadků. „Touto úpravou sice dojde oproti tržbám za nájemné v roce 2017 k poklesu tržeb za rok 2018 o 1.443.493,94 koruny, přesto jsme připraveni se s tímto schodkem vyrovnat úsporou nákladů v ostatních položkách,“ vysvětluje pověřený šéf správy hřbitovů Karel Kobliha.

Cena za užívání hrobového místa se skládá z nájemného a z ceny služeb s nájmem spojených. Takovými službami je myšleno hlavně sekání trávy, údržba dřevin, úklid odpadků a podobně. V ceně služeb jsou také zahrnuty náklady související s administrativním zajištěním pronájmu daného hrobového místa.

Autor:
zpět na článek