iDNES.cz

Senát navrhne vyznamenat 27 lidí

  9:43
Senát navrhne prezidentu Miloši Zemanovu ocenit 27 osobností, mezi nimi například tenistku Helenu Sukovou, kosmonauta Vladimíra Remka nebo sestru protikomunistických odbojářů Zdenu Mašínovou, jejíž bratři Josef a Ctirad se ocenění nedočkali. Návrh nominací včera schválil senátní organizační výbor. Horní komora jako celek o něm rozhodne patrně v červenci.

Řád Bílého lva | foto: Koláž - iDNES.cz

Podle tiskové tajemnice horní komory Evy Davidové patří mezi navrhované tradičně vědci, lékaři, umělci a váleční veteráni. Senátní podvýbor pro státní vyznamenání doporučil vyznamenat 27 adeptů, což je o jednoho více než v loňském roce, kdy Miloš Zeman vyhověl čtyřem senátním návrhům.

Mašínová je nominována na medaili Za zásluhy. V dětském věku zažila pronásledování svého otce Josefa Mašína, který byl členem protifašistické odbojové skupiny Tři králové a byl nacisty popraven. Po emigraci svých bratrů, kteří bojovali se zbraní v ruce proti komunistickému režimu, byla na několik měsíců uvězněna a komunisty celoživotně perzekvována.

Bývalý europoslanec KSČM a velvyslanec v Moskvě Vladimír Remek byl navržen na Řád bílého lva. Je jediným českým i československým kosmonautem, cestu do vesmíru podnikl v roce 1978.

Suková je bývalou ženskou světovou jedničkou ve čtyřhře, spolu s Janou Novotnou vybojovala stříbro na olympiádách v Soulu a Atlantě.

Mezi další senátní kandidáty patří dále režisér Jiří Svoboda, hudební skladatel a pedagog Vladim Petrov, baletka a čtyřnásobná držitelka ceny Thálie Tereza Podařilová, sbormistr Jiří Chvála, operní pěvkyně Eva Děpoltová. Z vědců a lékařů jsou navrženi neurochirurg Eduard Zvěřina, průkopník neonatologické péče Zdeněk Zadák, radiolog Boris Kreuberg a vedoucí Centra kardiovaskulární prevence 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice Renata Cífková.

Z odbojářů a válečných veteránů byl nominován účastník Slovenského národního povstání Petr Bachrach, plukovníci Oldřich Vladař a Vladimír Košan nebo příslušník Svobodovy armády Pavel Tarnavský. Ocenění by mohli získat také Marie Šupíková a Pavel Horešovský, kteří jako děti přežili vyhlazení Lidic, Zdenka Fantlová - Ehrlich, která přežila několik nacistických koncentračních táborů včetně Osvětimi.

Na vyznamenání je také nominován historik Miloš Stehlík, archeolog Radomír Pleiner, první rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petr Sáha, sklář René Roubíček, výzkumník v oblasti zpracování kůže Karel Kolomazník, duchovní Josef Peksa, který pomáhal krajanům v Austrálii a zakladatel sdružení na pomoc seniorům Život 90 Jan Lorman.

zpět na článek