iDNES.cz

Kolem snížení doplatku na bydlení se rozpoutala bouře

  9:00
Návrh zákona o pomoci v hmotné nouzi ještě ani nedorazil do Sněmovny a už tvrdě narazil. Ministerstvo práce a sociálních věcí v něm navrhovalo snížit takzvaný doplatek na bydlení ze současných 80 procent odůvodněných nákladů na 50 procent. Tím by se podle odborníků omezily neúměrné zisky obchodníků s chudobou, tzv. šmejdů.

peníze, ilustrace | foto: MF DNES

Doplatek na bydlení vyplácí stát zejména pronajímatelům ubytoven, kteří si z něj například ve vyloučených lokalitách udělali výnosný byznys. Proti takovému řešení se ale postavila řada resortů, včetně šéfa Legislativní rady vlády a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a také Svaz měst a obcí. Ne proto, že by nechtěly omezit zmíněné obchodníky s chudobou, ale proto, že se obávají, že řada rodin, zejména s malými dětmi, může zůstat bez střechy nad hlavou.

Pelikán prosazuje, aby byl návrh zákona stažen úplně. Nezměnil na tom nic ani fakt, že navrhovatel (resort Jaroslavy Němcové (ANO)) částečně ustoupil a nejnižší sazbu změnil z 50 na 60 procent.

Nelibost nad nápadem vyjádřili i poslanci KDU-ČSL, Pirátů, TOP 09 a STAN, kteří kvůli němu požádali o svolání mimořádné schůze Sněmovny, která se sejde ve čtvrtek.

Podle Pelikána nelze předpokládat, že návrh povede ke změně přístupu ubytovatelů tak, že sníží výši úhrady. Lze naopak odůvodněně předpokládat, že bude řada osob vystavena riziku ztráty i této substandardní formy bydlení a jejich situaci nebude umět vyřešit ani obec ani sociální pracovníci. Pro řadu lidí neexistuje podle jeho slov alternativa v podobě sociálního bydlení. Odvolal se na zkušenosti sociálních pracovníků, které jednoznačně prokazují, že právě tyto rodiny s více dětmi si ho nejsou schopni zajistit. Týká se to především romských rodin. Dodal, že lidem pobírajícím dávky ztěžuje situaci i to, že část příspěvku na živobytí je vyplácena v poukázkách.

Obavy vyjádřili i odborníci z ministerstva vnitra, podle nichž hrozí, že postižení se budou snažit opatřit si prostředky jinde, a to nejen na úkor jiných potřeb, ale třeba i trestnou činností nebo využitím služeb lichvářů. V krajním případě by se mohli ocitnout zcela bez domova.

Podle ministerstva práce je v České republice 1515 ubytoven a jejich kapacita činí 99 551 lůžek. Doplatek na bydlení jako dávka pomoci v hmotné nouzi je přitom vyplácen vedle tzv. příspěvku na bydlení, který patří do státní sociální podpory. Pro jednotlivce žijícího v ubytovně v obci do 10 tisíc obyvatel v jednom pokoji nyní může činit 3875 korun měsíčně, v Praze pak 6 296 korun.

zpět na článek