iDNES.cz

Nejromantičtější místa. Kam vyrazit za láskou?

  9:09
Deník Metro vybral pět míst, kam se vydat na 1. máje. Když se řekne romantické místo, každého hned napadne Petřín. Však o něm Lucie Bílá zpívá jako o místě, kde se lidé „líbaj jak o život“. My ale kopec s malou sestrou Eiffelovy věže na vrcholu z našeho výběru vynecháme a podíváme se na trochu méně známé romantické skvosty Česka.

Zámek Červená Lhota | foto: Milan Daněk

Terčino údolí

Jako první jsme do našich tipů na výlet vybrali romantický park. Národní přírodní památka v údolí říčky Stropnice leží asi kilometr od Nových Hradů. Anglický park dal vybudovat hrabě Jan Nepomuk Buquoy roku 1756 na popud své manželky, hraběnky Terezie, po níž je park dnes také pojmenován. Podoba parku vychází z tehdy módních romantických myšlenek Jeana-Jacquesa Rousseaua o pobytu ve volné a nespoutané přírodě. V parku se nachází také řada romantických staveb. V letech 1788–1797 zde byla například vybudována empírová budova lázní nazvaná Venzelbau. Česky se jim říká Lázničky. Dnes je v nich penzion, ve kterém se často konají svatby. Kousek od něj je také Svatební strom. Pět set let starý dub je častým cílem návštěv turistů i svatebčanů, kteří pod ním polibky zpevňují své svatební sliby. K údolí se váže i pověst o trpaslících a panském správci, který se rozhodl pokácet stromy kolem staré cesty. Když však zaťal do jednoho ze stromů sekeru, země se otřásla a správcovo stavení se sesypalo. To správce vyděsilo a od dalšího kácení ustoupil.

Červená Lhota

Jestli chcete, aby se vaše dívka cítila jako v pohádce, vezměte ji na jih Čech, do vodního zámku Červená Lhota. V této renesanční stavbě se totiž natáčelo hned několik pohádek. Jmenujme například Zlatovlásku, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princeznu na hrášku. Zámek s rybníkem, parkem a některými hospodářskými budovami je od roku 2001 národní kulturní památkou. Na rybníku si můžete půjčit pramici a prohlédnout si zámek z trochu jiné perspektivy. Romantika! Objekt také nabízí snoubencům svatební obřad. Pro církevní římskokatolické svatby je vyhrazena zámecká kaple. A proč je zámek červený? Podle pověsti prý dcera jednoho z majitelů zámku dospěla k závěru, že víra v Boha jí nic prospěšného nepřináší, a odmítla odejít na rodinnou modlitbu. Ve vzteku uchopila kříž a vyhodila jej z okna. V tom okamžiku se zámek otřásl v základech, zjevil se čert a odnesl ji do pekla. Ještě předtím na stěnu narýsoval pařátem namočeným do její krve znamení kříže. To pak nešlo žádným způsobem odstranit a jedinou možností, jak znamení zakrýt, bylo přetřít celý zámek červenou barvou.

Křivoklát

Pokud máte Červenou Lhotu daleko a přece jen chcete svou milou vzít do pohádky, nabízíme vám druhou variantu. O Křivoklátu se dokonce říká, že se zde natáčelo vůbec nejvíce českých pohádek. Hrad se objevil třeba ve filmech Honza málem králem, Jak se budí princezny, Jak si zasloužit princeznu, Sůl nad zlato, Třetí princ, Tři veteráni, Anděl Páně nebo v Dívce na koštěti. Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v Česku. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice zmíněná v Kosmově kronice už kolem let 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, takzvaných klátů.

Máj

Nejkrásnější výhled na Vltavu, tak se mluví o vyhlídce s poetickým názvem Máj. Nachází se nedaleko obce Teletín nad bývalými Svatojánskými proudy. Vltava si zde proráží cestu hlubokým skalnatým kaňonem a vytváří působivý říční meandr ve tvaru podkovy. Místo vyhledávají nejen turisté, ale je také častým cílem fotografů. Málokdy se tak stane, že vyhlídku budete mít jen pro sebe.

Letohrádek Hvězda

Romantikou je prosáklá také obora Hvězda se stejnojmenným letohrádkem. Ten dal postavit Ferdinand II. Tyrolský, mladší syn krále Ferdinanda I. Arcivévoda zámek vybudoval pro svou tajnou manželku. Tou byla Filipina Welserová, dcera bohatého kupce z německého Augšpurku. Jejich sňatek byl dlouhou utajován. Proti jejich lásce totiž stály jak stavovské rozdíly, tak dobové zvyklosti a dobré mravy. Renesanční letohrádek patří k symbolům Prahy. Celý objekt provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Autor textu: Marek Hýř, Deník METRO

zpět na článek