iDNES.cz

Klamavé praktiky na trhu s energiemi zůstávají!

  9:00
Poradenská nezisková organizace dTest vloni řešila skoro tisícovku případů nekalých praktik. Časté je automatické prodlužování smluv, nebo neposkytnutí informací o jejich trvání nebo podmínkách.
Elektřina

Elektřina | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Někteří dodavatelé navíc do terénu posílají i podomní prodejce, kteří spotřebitelům lžou. Vydávají se za zástupce stávajícího dodavatele nebo dokonce za pracovníka energetického regulačního úřadu a pod příslibem výhodnějších cen lidem předloží smlouvu o přechodu k jinému dodavateli. Tam jsou ale ve výsledku ceny horší. Proto přichází opět výzva: ověřte si, odkud tento pracovník je a také si pořádně přečtěte, co podepisujete a neváhejte použít internetové srovnávače cen.

Trh s energiemi se ale nadále hýbe a ti, kteří jsou u jednoho dodavatele třeba 15 nebo 20 let, můžou platit zbytečně hodně. Lukáš Zelený z dTestu proto spotřebitele vyzývá, aby se případné změně nebránili, ale iniciativa by měla být na jejich straně. „Spotřebitelům bychom doporučili, aby se nebáli změny dodavatele energií. Aby si ji alespoň jednou vyzkoušeli ti, kteří jsou u jednoho dodavatele velmi dlouhou dobu. Právě tato skupina totiž přechodem může nejvíc ušetřit.“.

Jde například o případ pana Petra, který se ke změně odhodlal po dvanácti letech. „Topím elektřinou a neustále se zvyšovaly ceny, takže jsem začal hledat alternativního dodavatele. Pomohly mi internetové srovnávače. Díky přechodu se mi podařilo ušetřit tři tisíce korun ročně,“ řekl Rádiu Impuls s tím, že nejde o nic složitého. „Zabere to pouhých deset minut a pak už to jde samo.“

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta:

zpět na článek