iDNES.cz

Výherní automaty masivně mizí z obcí

  8:41
Na začátku února mělo v zemi povolení 31 tisíc automatů, skoro 13 tisíc z nich skončí s koncem měsíce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

I přesto, že už více než rok platí přísný zákon proti hazardu, na počtu výherních automatů v českých, moravských a slezských obcích se naplno projevil až nyní. Zatímco v loňském roce bylo v zemi povoleno 57,5 tisíce automatů, nyní je to 31 tisíc.

Podle Filipa Běhala z tiskového odboru ministerstva financí je pokles způsoben tím, že dobíhá platnost povolení vydaných podle starého zákona o loteriích. Jednoduše řečeno, na konci roku 2016, tedy těsně před tím, než vstoupil v platnost přísnější zákon o hazardních hrách, se provozovatelé předzásobili povoleními. Ministerstvo jim je muselo vydat, ale pouze na dobu jednoho roku. Ta nyní vypršela.

Jeden hromadný úbytek automatů nastane ke konci února, kdy povolení skončí 12 692 přístrojům.

Podle Běhala se na základě doporučení adiktologů a psychologů ministerstvo financí zaměřilo na snížení počtu provozoven, které znamená zásadní snížení dostupnosti hazardních her. Resort si pochvaluje, že počet heren, kasin, restaurací a dalších míst, kde se dá hrát, už klesl z původních šesti tisíc také zhruba na polovinu. Ministerstvo v příštím roce očekává další pokles k cílovému stavu přibližně dvou tisíc provozoven.

Naprostá většina automatů už zmizela z barů a restaurací, kde jich je aktuálně 268. Poslednímu vyprší povolení ke konci roku 2019.

V současné době povoluje ministerstvo hazardní přístroje už jen podle přísnějšího zákona. Nyní takto zatím posvětilo šest tisíc nových automatů.

Podle Martina Svobody, předsedy sdružení Občané proti hazardu, byla v regulaci přebujelého hazardu uražena již dlouhá a zásadní část cesty. Hotovo podle něj ale rozhodně není. V době, kdy existovalo v České republice hodně přes sto tisíc automatů, bylo cílem snížení jejich počtu na tehdy iluzorních deset až dvacet tisíc a do těchto čísel už nyní moc nechybí. Dodává ale, že stále ještě není dořešena ochrana lidí před vznikem a rozvojem patologického hráčství a není vysoutěžený registr gamblerů, který má zamezit hraní osobám v bankrotu nebo na sociálních dávkách.

zpět na článek