iDNES.cz

Češi ve velkém polykají léky proti bolesti. Závislí jsou na nich hlavně mladí.

  8:49
Odborníci na protidrogovou problematiku přišli s varovným zjištěním, a to, že skokově přibývá Čechů, kteří jsou závislí na lécích proti bolesti. Problém mají hlavně mladí lidé do pětatřiceti let. Problematické preparáty, které mohou způsobit závislost, bral v loňském bez doporučení lékaře dokonce každý devátý z nich.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Ředitelka organizace Laxus, která poskytuje pomoc závislým lidem a jejich rodinám, Eva Mifková upozorňuje, že léky v první chvíli předepíše doktor, ale skutečnost, že se tím vystavují riziku závislosti, si lidé nejprve neuvědomují. Po čase ale zjistí, že už s léky nemohou přestat, protože když je vysadí, projeví se u nich abstinenční příznaky. Přípravky si tak začnou kupovat na černém trhu. To jim ale podle Mifkové může zkomplikovat život. Kromě prohlubující se závislosti jim hrozí také selhání orgánů. Na životě je může ohrozit také nevhodná kombinace s jinými léky nebo alkoholem.

S návykovými léky to ale mnohdy přehánějí i lidé vyššího věku. Ti ale místo přípravků na bolest polykají medikamenty na uklidnění nebo nespavost. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila dokáží spotřebovat i několik desítek léků denně.

Mezi problémové medikamenty patří hlavně opioidy sedativa a hypnotika. Podle výroční zprávy o stavu ve věcech drog užil v roce 2016 některý z těchto psychoaktivních léků každý osmý muž a každá čtvrtá žena, celkem tedy 17 procent lidí. Sedativa a hypnotika si vzala desetina osob nad 15 let, opioidy proti bolesti bralo osm procent Čechů a stimulanty užilo zhruba procento dotázaných.

Nejčastěji lidé získávají pilulky na lékařský předpis, celá čtvrtina to ale podle odborníků dokázala i bez receptu. Podle výroční zprávy si léky se sedativním účinkem nebo hypnotika respondenti často dokázali obstarat od známých nebo v lékárně bez předpisu.

zpět na článek