iDNES.cz

Část příspěvku na živobytí bude od prosince nově v poukázkách

  9:00
Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí přes půl roku, budou od prosince dostávat jeho část v poukázkách. Úřady práce jim v nich vydají zhruba třetinu až dvě třetiny částky. Tuto změnu do novely o hmotné nouzi prosadili poslanci. Nová pravidla se týkají i lidí s handicapem, rada postižených je však kritizuje.
Stravenky (ilustrační foto)

Stravenky (ilustrační foto)

Poukázky se dají využít na nákup potravin, drogistického zboží a dalších výrobků. Alkohol a cigarety za ně naopak není možné pořídit. Od prosince lidé v poukázkách dostanou 35 až 65 procent dávky a úřad práce dá příjemcům seznam obchodů, které budou tyto stravenky přijímat. Kromě toho úředníci stanoví také termíny, kdy si lidé budou moci novou formu podpory vyzvednout.

Jak velkou část dávky dostanou lidé v penězích, je na uvážení pracovníků úřadu práce. Podle jeho slov bude větší část dávky vyplacena v poukázkách tam, kde má pracovník úřadu práce podezření, že příjemce nevyužije příspěvek k jeho účelu, tedy k zajištění základních životních potřeb.

Příspěvek na živobytí je dávka pro lidi v hmotné nouzi a odvíjí se od stanoveného životního nebo existenčního minima. Životní minimum pro samotného člověka činní 3410 korun. U prvního dospělého v domácnosti odpovídá 3140 korunám a u druhého pak 2830 korunám. U dětí podle věku 1740 až 2450 korunám.

Existenční minimum dosahuje 2200 korun a nárok na něj má člověk nebo rodina, pokud jí po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nestačí příjem na živobytí.

V letošním září vyplatily úřady práce 90 700 příspěvků na živobytí. Před rokem jich bylo 119 100. Příjemců tak o čtvrtinu ubylo. Za první tři čtvrtletí činily výdaje na dávku 3,79 miliardy korun, za stejnou dobu v loňském roce to bylo téměř o miliardu více. Důvodem poklesu je vyšší zaměstnanost i růst výdělků.

Novela platí od června, povinnost vydávat část dávek v poukázkách budou mít úřady práce od prosince. Ministerstvo práce má ale k novým pravidlům výhrady. Podle končící ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) v Parlamentu při vyjednávání upozorňovali na to, že tato změna se dotkne i zdravotně postižených spoluobčanů a přesto byl návrh přijat. Změna se podle slov šéfa Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy se změna dotkne asi 800 lidí s handicapem, kteří pobývají v ústavech. Poukázky, které dostanou, nebudou moci utratit, a to ani handicapovaní, kteří žijí doma. Poukázky tak budou podle Krásy využívat jejich příbuzní.

Pokud ministryně o tomto problému věděla, měla tento poslanecký návrh s povinným vydáváním části dávky ve stravenkách Sněmovna zastavit, dodal Krása.

zpět na článek