iDNES.cz

Na nové poslance čekají nová pravidla

  10:00
Poslanci, kteří budou zvoleni v říjnových volbách, budou muset při vstupu do Sněmovny poprvé odkrýt celý svůj majetek. Pravidlo jim ukládá zákon o střetu zájmů, jehož první část vstoupí v účinnost 1. září. Doposud museli poslanci, senátoři nebo uvolnění zastupitelé obcí podávat pouze průběžná majetková přiznání.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Průběžná majetková přiznání ukazovala, jaký majetek nabyli v uplynulém kalendářním roce, kdy byli v politice. Pro veřejnost tak zůstával tajným majetek, který získali před funkcí.

Pro politiky, a to od obcí po parlament, státní zástupce a další činitele začne také platit zákaz vlastnit jakýkoli podíl v televizních, rozhlasových nebo tištěných médiích. Od 1. září ministerstvo spravedlnosti nově spustí centrální registr oznámení, ve kterém budou majetková oznámení části funkcionářů k dispozici k nahlédnutí na internetu.

Registr by měl celkem spravovat přiznání více než třiceti tisíců funkcionářů, mezi které patří nejen poslanci, senátoři nebo uvolnění zastupitelé, ale i členové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, státní zástupci nebo ombudsman. Nově budou muset majetková přiznání odevzdávat také soudci, spravovat je bude Nejvyšší soud. Ty ale veřejně k nahlížení nebudou.

Jedni z prvních, kdo si vyzkouší nové povinnosti, budou poslanci zvolení ve volbách 20. a 21. října. Oznámení o svém majetku budou muset odevzdat do třiceti dnů od chvíle, kdy je Kancelář Poslanecké sněmovny zapíše do registru. Ta má na zápis lhůtu 15 dnů od zahájení výkonu jejich funkce. Oznámení o majetku poslanců pak musí platit ke dni předcházejícímu dni, kdy zahájí výkon funkce, tedy ke dni před ustavující schůzí Sněmovny, která se musí poprvé sejít do třiceti dnů po volbách.

V oznámení musejí poslanci uvést veškeré nemovitosti, cenné papíry, podíly v obchodních korporacích a movité věci, jejichž cena přesahuje v jednotlivém případě částku půl milionu korun. Kromě toho musí veřejný funkcionář v přiznání zapsat také způsob nabytí majetku a nesplacené závazky převyšující v jednotlivém případě částku 100 tisíc korun.

Oznámení musí také obsahovat výši, druh a zdroj každého příjmu funkcionáře a závazky včetně osob, ke kterým je má. Zákon neřeší přiznání majetku blízkých osob.

Podobné oznámení o majetku odevzdávají i současní poslanci, kterým 26. října mandát zanikne. V tomto oznámení uvedou majetek, který nabyli v průběhu letošního roku. Povinnost přiznávat majetek vždy za uplynulý kalendářní rok však platila již předtím, než nový zákon vstoupil v platnost.

Od 1. září platí také ustanovení, že nově zvolení veřejní funkcionáři nesmí vlastnit podíl v tištěných, rozhlasových nebo televizních médiích. Ta ve vysoké politici přímo nikdo nevlastní. Předseda ANO Andrej Babiš, který do února vlastnil vydavatelství MAFRA, do něhož patří MF DNES, Lidové noviny, TV Óčko nebo Rádio Impuls, jej převedl v rámci Agrofertu do svěřeneckého fondu.

Nový zákaz se ale netýká internetových médií. To znamená, že například senátor Ivo Valenta může i nadále vlastnit Parlamentní listy.cz.

zpět na článek