iDNES.cz

Airbnb. Turisté jsou nadšení, ale město sčítá ztráty a plánuje omezení.

  8:57
Praha vystoupala až do první desítky míst podle počtu ubytování přes službu Airbnb. To konečně pohnulo magistrát, aby začal řešit přísnější regulace služby nabízející především turistům krátkodobé ubytování. S podobnými problémy se přitom potýkají i ­v ­dalších turisticky atraktivních městech, jako jsou třeba Lisabon, Barcelona nebo Benátky.

Piráti: Jakub Michálek (28) - místopředseda strany, předseda zastupitelského klubu Pirátů v Praze - studoval ve Velké Británii a v USA, vystudoval obor právo a právní věda na Právnické fakultě UK, nyní pokračuje v doktorském studiu. Také vystudoval teoretickou fyziku na matfyzu. - spoluautor senátního návrhu na zrušení amnestie prezidenta Klause | foto: ArchivMetro.cz

Fenomén takzvaného sdíleného ubytování připravuje podle magistrátu městskou pokladnu ročně zhruba o­120 milionů korun. Poskytovatelé sdíleného ubytování mají podle stávající legislativy povinnost odvádět místní poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt, platit daň ­ příjmu a­ v drtivé většině případů by také měli být držitelem živnostenského oprávnění. Většina z nich to nedělá. Pronajímatelé se podle města spoléhají na to, že sdílené ubytování představuje zatím obtížně kontrolovatelnou oblast.

„Velké množství poskytovatelů sdíleného ubytování v­ současné době o ­svých povinnostech neví nebo je považuje za nevyjasněné. Informovat o­ nich je první nutný krok, který musíme udělat, pokud chceme, aby své povinnosti začali plnit,“ upozorňuje radní Jan Wolf.

Podle Wolfa rozšíření sdíleného ubytování snižuje dostupnost bydlení pro místní obyvatele, protože tisíce bytů, které byly využívány pro bydlení Pražanů, slouží dnes turistům. To omezuje nabídku nemovitostí pro obyvatele města a zvyšuje kupní ceny nemovitostí i nájemné.

Praha zvažuje různé varianty regulace. V úvahu přichází omezení poskytování ubytování pouze na nemovitosti, které hostitel zároveň obývá (zavedeno třeba v Berlíně či Barceloně), omezení na určitý počet dní v roce (zavedeno například v Amsterdamu a ­New Yorku), na určité období (platí v Barceloně nebo Amsterdamu), na určité území nebo na stanovený počet hostů s ohledem na velikost nemovitosti (také funguje v Amsterdamu).

Dalším ve světě uplatňovaným řešením je zavedení licencí pro hostitele (byly zavedeny například v Barceloně či Santa Monice). Varianty regulace by měli projednat radní. Už teď ale čelí kritice opozice. „Předně by Praha měla řešit problém, že klesá počet volných bytů a razantně se zvyšují ceny, což nevyřeší zákazem či regulací Airbnb,“ vysvětluje pirátský zastupitel Jakub Michálek.

Město musí podle Pirátů umožnit developerům stavět na rozvojových plochách, kde jsou dnes stavební uzávěry a roky se čeká na územní studii. „Koalice ne úplně zdatně svádí zvyšování nájmů jen na Airbnb, když hlavní příčinou je blokování nové výstavby na brownfieldech,“ dodal Michálek.

Citáty:

„Odpovídající zpoplatnění sdílení a důsledná kontrola omezí výhodnost poskytování sdíleného ubytování a­utlumí jeho boom,“ říká Jan Wolf, pražský radní.

„Stačilo by změnit zákon o místních poplatcích tak, aby přenesenou poplatkovou povinnost měla zprostředkující platforma,“ říká Jakub Michále, pražský zastupitel.

Autor: Robert Oppelt, Deník Metro

zpět na článek