iDNES.cz

Není z čeho vybírat. Hypotéky se od sebe liší méně než dřív.

  8:41
Lidé se bojí regulací. Půjčují si na bydlení dokud to jde. Hypotečnímu trhu chybí větší pestrost a lidé si nemohou tolik vybírat, jako tomu bylo ještě například před rokem a půl. Dřív když hypotéky nebyly tolik regulovány, banky si mohly širší nabídkou více konkurovat, z toho pak mohli těžit lidé. To se ale změnilo.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Banky se v přístupu k LTV (tato zkratka značí poměr mezi výší úvěru a zástavní hodnotou nemovitosti – pozn. aut.) výrazně přiblížily, což je pozitivní ve snazším srovnání jednotlivých nabídek. Na druhou stranu z trhu mizí rozmanitost. V minulosti bylo totiž pásmování LTV jedním z důležitých nástrojů konkurenčního soupeření, což mělo pozitivní vliv na ceny úvěrů a variabilitu možností financování bydlení,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

Podobný názor na nabídku hypoték má i Jan Kruntorád, předseda představenstva Asociace hypotečních makléřů. Podle něj se teď banky liší hlavně v tom, jakým způsobem klientům dovolí si hypotéku dofinancovat. Jinak řečeno, jestli vůbec a jak lidem umožní si nejdřív půjčit dostatek peněz, aby na hypotéku s až 90 procentním LTV dosáhli. Dofinancovat hypotéku je možné například spotřebitelským úvěrem, který si klient vezme u jiné banky.

Hypotéky se podle Kruntoráda liší i výší úrokové sazby. „Tu si banka nastavuje sama. Podle mě v tomto případě nabídka až tak jednotná není,“ říká Kruntorád. S tím ale nesouhlasí hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl. „Hlavní nabízené sazby jednotlivých bank se velmi vzácně vzájemně sblížily,“ říká Rajdl.

Ačkoliv jsou hypotéky regulovány, klienty to nijak neodradilo. Naopak, půjčují si na bydlení stále víc. Důvodem je nejspíš i to, že ve vzduchu visí i další hrozba regulace hypoték. Tu má přinést novela zákona o České národní bance (ČNB). Novela by centrální bance dala možnost závazně stanovit hraniční parametry hypoték. ČNB by tak dostala zákonnou možnost stanovovat limity pro poskytování hypoték vzhledem k ceně nemovitosti, výši úvěru a nákladů na něj vzhledem k příjmu. Tyto parametry si dnes určuje každá banka sama.

Osud novely zákona o ČNB, je ale momentálně nejistý. Spíš to vypadá, že se v tomto volebním období schválit nestihne.

Omezení

Od loňského června, kdy začala platit první ze sady doporučení České národní banky, prakticky přestaly existovat stoprocentní hypotéky. Nyní je možné si půjčit nanejvýš do 90 procent LTV. Pro lidi to znamená, že 10 procent z ceny nemovitosti musí mít nejprve našetřeno.

Zájem stále je

O hypotéky byl v červnu zájem mírně větší než v květnu.

V červnu si do banky přišlo pro hypotéku 10.822 klientů, což je o 488 víc než v květnu.

Podobně na tom byly i objemy. Lidé si v šestém měsíci sjednali hypotéky za celkem 22,2 miliardy korun, tedy o miliardu více než v předchozím měsíci.

Rok 2017 v pololetním součtu jasně vede. Loni bylo za půl roku sjednáno 55 266 hypotečních úvěrů za 106,7 miliardy korun. Letos jsou celkové počty vyšší o 2911 smluv a objemy vyhrály o 11,853 miliardy korun.

Od listopadu 2016 průměrná hypotéka neklesla pod dva miliony korun. Lidé si tak stále půjčují vyšší částky.

Autor textu: Marek Hýř, Deník METRO

zpět na článek