iDNES.cz

Každá šestá hračka může škodit dětem!

  9:05
Každá šestá plastová hračka obsahuje škodlivý bróm. Ten může u dětí vyvolat poruchy chování, učení, nebo syndrom ADHD. Hodnoty naměřila nezisková organizace Arnika. Nejčastěji limity překračovaly levné hračky prodávané na tržnicích.

Děti, hračky - Ilustrační foto | foto: Alan Hejma, Impuls.cz

Chemikálie se dodávají do plastů, které jsou součástí elektrospotřebičů. Při recyklaci se elektroodpad dostává do Číny, kde se vytřídí a z recyklovaného plastu se pak vytvářejí hračky určené také pro evropský trh. Výrobky ale škodí jak dětem, tak těhotným matkám. Nejčastěji laboratoře nebezpečné látky nacházely v levných produktech, často z tržnic. Jindřich Petrlík z neziskové organizace Arnika Impulsu řekl, že jde o jakýsi koloběh. „Elektronika velice často končí v rozvojových zemích jako je Čína a tam se ty plasty vytřídí, z nich se pak vytváří recykláty, které se používají také k výrobě hraček,“ řekl Petrlík s tím, že se hračky z Číny dovážejí zase zpátky do tuzemska.

Karolína Brabcová z neziskové organizace Arnika Rádiu Impuls řekla, že Evropská unie v současné době pracuje na nápravě. „Je snaha nastavit přísné limity proto, aby se ty látky nesměly používat a také se musí limity nastavit v odpadech. Pokud je ten odpad nebude splňovat, nebude se smět recyklovat.“ Limity pro obsah nebezpečných látek v recyklovaných plastech bude řešit také zasedání světových vlád v Ženevě, které se koná za 14 dnů.

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta ze zvukového záznamu níže:

zpět na článek