iDNES.cz

Praha 2 vyrazila do boje proti koloběžkám, na svém území je nechce

  17:24
Vedení Prahy 2 se nelíbí, že provozovatelé koloběžek Lime v této městské části povolili odkládání koloběžek. Původně je zde uživatelé nechávat nesměli. Podle radních společnost Lime porušuje zákon, chtějí se proto obrátit na policii.

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018) | foto:  František Vlček, MAFRA

Od chvíle, kdy se v Praze sdílené elektrokoloběžky Lime objevily, uplyne koncem září rok. Veřejnost dodnes rozdělují – pro jedny jsou moderní dopravou pro město 21. století, jiným naopak vadí, že koloběžky mnohdy v ulicích překážejí nebo jejich uživatelé jezdí neukázněně po chodnících.

Radnice Prahy 2 se od začátku pasovala do role nejhlasitějšího kritika nové atrakce. Provozovatel služby proto původně celé území této městské části začlenil mezi místa, která se v aplikaci ukazují jako zakázaná. To znamená, že se na nich nesmí elektrokoloběžky odkládat.

Nyní se to změnilo a společnost Lime v Praze 2 provoz z větší části povolila.

 „V současné chvíli platí takzvaná červená (zakázaná, pozn. red.) zóna v exponovaných částech Prahy 2, kde uživatele za odložení koloběžky pokutujeme,“ uvedl provozní manažer společnosti Lime Ondřej Široký. Na zbytku území je už však možné koloběžky bez postihu parkovat.

„Pokud společnost nevrátí celou Prahu 2 zpátky do červené zóny, tak podáme na policii oznámení kvůli podezření z porušení zákona,“ řekl MF DNES místostarosta Prahy 2 pro dopravu Jan Korseska (ODS).

Podnět už má podle něj městská část přichystaný, konkrétně na přestoupení zákona o silničním provozu.

„Máme podezření, že tyto koloběžky nesplňují svým technickým vybavením podmínky provozu na silnici,“ zdůvodňuje Korseska. A tím, že provozovatel tyto služby nabízí, by se podle něho navíc mohl dopouštět i trestného činu obecného ohrožení.

Pokuta za zelenou koloběžku. Firma si účtuje za odstavení v zakázané zóně

Už loni na podzim Lime s radnicí opakovaně jednal, avšak Praha 2 si podmínila fungování sdílených elektrokoloběžek na svém území předložením dvou potvrzení. První z nich má být od ministerstva dopravy a má doložit, že koloběžky mohou bezpečně fungovat v běžném provozu v ulicích města. Druhou podmínkou má být dohoda se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých (SONS), že provozování služby bere ohledy i na zrakově postižené.

Firma žádné z potvrzení nedodala, zrušení zakázané červené zóny na většině území Prahy 2 hájí tím, že svoji službu během roku postupně vylepšila. Například pravidelně informuje uživatele o pravidlech fungování a ty neukázněné pokutuje v řádu stovek korun.

Nechat, nebo zakázat? Evropská města řeší dilema elektrických koloběžek

Dále se po městě pohybují takzvaní patroleři, kteří dohlížejí, zda koloběžky nepřekážejí a rovněž provozovatel společně se SONS zmapoval nejproblematičtější místa, která jsou pod přísnější kontrolou.

„Tato opatření zkvalitňující provoz služby se již dnes významně projevují a právě s jejich zaváděním jsme částečně omezili červené zóny na Praze 2,“ zdůvodňuje Široký.

Jednání a aktivní kontakt s provozovatelem sdílených elektrokoloběžek potvrzuje i viceprezident SONS Rudolf Volejník, k uspokojivému řešení pro lidi se závažnou poruchou zraku však podle něj dojde jen velmi těžko.

Méně než procento obyvatel

Svůj nekompromisní postoj vůči této službě zdůvodňuje radnice Prahy 2 ochranou obyvatel. A právě na ně se nedávno obrátila v anketě, zda chtějí sdílené elektrokoloběžky na svém území. Z výsledků, které městská část před několika dny zveřejnila, vyplynulo, že drtivá většina hlasujících je proti.

Bratislava zavedla sdílené koloběžky, za týden jich lidé polovinu ukradli

Jenže to má jeden háček. Z téměř 50 tisíc obyvatel Prahy 2 se jich vyjádřilo pouhých 396. Pravděpodobným důvodem velmi nízké účasti byla skutečnost, že pro účast bylo nutné vystřihnout z radničních novin papírový kupon a osobně jej odevzdat v budově radnice, elektronicky hlasovat nešlo. 

Kromě toho se mnozí o anketě vůbec nedozvěděli, jiní nebyli ani v Praze, protože bylo možné vyjádřit se pouze během července, kdy je řada lidí na dovolené.

Podle Korsesky ale bylo vše v pořádku. „Anketa není závazná, byla spíše podpůrná, abychom věděli, jestli je náš postup správný,“ tvrdí. Výhradně papírovou formu hlasování pak radnice podle něj zvolila proto, aby nikdo anketu nemohl zneužít.

zpět na článek