iDNES.cz

Místo siluety letadla trsy trávy, o pomník letce Fajtla se radnice nestará

  16:56
Travnatý pomník ve tvaru letadla spitfire v Praze 6 měl připomínat slavného československého pilota Františka Fajtla. V současné době je však trávník neupravený a celý pomník je v zanedbaném stavu. Architekt přitom viní radnici.

Pamětní deska generála Františka Fajtla, kterou doplňovala travnatá silueta letounu. Ta po pár letech už není vidět. (9. 8. 2019) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Letec František Fajtl žil na Praze 6 ve Vokovické ulici mnoho let, tedy nedaleko místa, kde byl pomník v roce 2017 umístěn. Jeho návrh zpracovali Aleš Vyjidák a Zdeněk Ruffer.

Radnice za jeho zhotovení tehdy zaplatila 400 tisíc korun. Do svahu v parku blízko ulice Vokovická byl pomník umístěn před necelými dvěma lety.

V současné době je však zanedbaný a tráva, která byla vysazena do siluety letounu Spitfire, odrostla. Na některých místech je navíc uschlá.

„Byl jsem z údržby trávníku frustrovaný. Každý travní porost, který je nově založený, potřebuje dva roky intenzivní péče a zejména závlahu, což tady nebylo tři čtvrtě roku. Čekalo se, jestli zaprší, nebo nezaprší,“ uvedl pro Blesk.cz Aleš Vyjidák, jeden z autorů pomníku.

Zodpovědná za údržbu pomníku je přitom organizace městské části Praha 6. Provádí se v rámci celkové péče o zeleň, ale podle mluvčího Ondřeje Šrámka za jeho současný vzhled může obecně typ pomníku, který se nehodí do letních parných dnů. 

„Za současný stav může především počasí, respektive opravdu parné léto, které významně zasáhlo a vysušilo zelené plochy prakticky po celé Praze,“ uvedl Šrámek pro iDNES.cz.

„Jde o první zkušenost Prahy 6 s podobným typem památníku, jehož významnou část tvoří zeleň. Ukazuje se, že udržet jej v optimální podobě, je velmi obtížné - obzvláště v horkém a suchém létě, jako je to letošní. Je zjevné, že péče o něj vyžaduje mimořádné úsilí,“ sdělil Jan Lacina (STAN), místostarosta Prahy 6 pro správu majetku.

Podle Laciny musí radnice najít někoho, kdo se tohoto úkolu ujme natrvalo. 

V boji proti nacistickému Německu

Letec František Fajtl, který byl velitelem stíhacího pluku, se během druhé světové války účastnil bojů v Polsku, Francii a Británii. Působil také v týlu nepřítele při Slovenském národním povstání a koncem války se zúčastnil operace k osvobození Ostravska.

Po roce 1948 byl perzekuován a vězněn komunistickým režimem. Rehabilitace se dočkal až po pádu komunistického režimu. Byl povýšen na generála, obdržel také nejvyšší státní vyznamenání České republiky. Zemřel v roce 2006 ve věku 94 let.

zpět na článek