iDNES.cz

Jméno ulice po maršálu Koněvovi vadí místním. Radnice prověří jeho zásluhy

  18:24
V Praze 3 znovu ožívají debaty o přejmenování žižkovské ulice Koněvova. Jméno po kontroverzním ruském maršálovi vadí některým obyvatelům, asi stovka z nich se nyní podepsala pod dopis, vyzývající radnici k aktivitě. Informovaly o tom středeční Hospodářské noviny. Změna názvu by však přinesla i starosti.

Koněvova ulice v Praze se jako dlouhá linka vine Žižkovem | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Postava Ivana Stěpanoviče Koněva vyvolává rozporuplné reakce v hlavním městě dlouhodobě. V posledních letech nejvíce kvůli pomníku na Praze 6, který se stal opakovaně terčem vandalů. Tomu chtěla tamní radnice zamezit informačními tabulkami, vysvětlujícími maršálovy činy.

Fotogalerie

Na těch stojí, že s armádou v roce 1945 „osvobodil severní, střední a východní Čechy a jako první vstoupil do Prahy.“ Problematičtější jsou však další položky jeho životopisu, například účast na krvavém potlačení maďarského povstání v roce 1956, výstavbě Berlínské zdi v roce 1961, či vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v létě 1968, kdy zaštítil zpravodajský průzkum.

Koněvovu roli při zmíněných událostech by nyní měli prověřit odborníci. Vypracování komplexního materiálu požadují někteří občané Prahy 3, kteří k tomu dopisem vyzvali radnici. A ta jim vyhověla, potvrdil starosta Jiří Ptáček (TOP 09). Podle Hospodářských novin (HN) je to první krok k debatám o přejmenování tamní žižkovské ulice Koněvovy.

„Dochází k tomu, že řada lidí, která tu bydlí, už tu Koněvovu roli zapomíná. Přitom je pořád předmětem mnoha laických diskusí, ale příliš mnoho odborného materiálu není,“ popsal Ptáček pro iDNES.cz jeden z důvodů, proč výzvu přijali.

Podobný názor má i jeden ze signatářů dopisu Filip Stome. „Lidé dnes pořádně nevědí, co všechno Koněv dělal. S jeho historickým počínáním bychom se měli seznámit,“ souhlasí. K dopisu se připojilo více než sto lidí, sdělila portálu iDNES.cz mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková.

Nový materiál by měli zpracovat odborníci do podzimu, píší HN. Radnice podle Ptáčka oslovila například Vojenský historický ústav či Ústav pro studium totalitních režimů.

Přejmenováním by lidem přibyla byrokracie

Starosta nicméně odmítl, že by radnice sama usilovala o změnu názvu ulice. „O tom, jestli bychom ji měli přejmenovávat, bude debata teprve probíhat. Rozhodně to nikdo neudělá na základě žádosti sta lidí, ale na druhou stranu chci říct, že takovou debatu považuji za zcela relevantní,“ řekl Ptáček.

Nyní se radnice chce zaměřit zejména na vzdělávání, které odborný materiál představuje. „To bezesporu nastartuje tu veřejnou debatu, jestli například doplnit ulice nějakými informačními tabulkami o Koněvovi, nebo jestli se skutečně přistoupí k přejmenování. Ale to opravdu velmi předbíháme,“ podotkl starosta.

Maršál Koněv přijel v roce 1968 do Prahy slavit. Přitom připravoval invazi

Nový název by totiž obyvatelům více než tříkilometrové ulice a sídlícím firmám přinesl řadu problémů, hlavně úředních. Potřebovali by nové doklady či smlouvy s dodavateli elektřiny s novou adresou.

„Uvědomujeme si, že by s tím byla spojena řad technických aspektů, které mohou občanům zkomplikovat život. Současně si uvědomujeme, že osoba maršála Koněva je přinejmenším sporná,“ uvedl Ptáček s tím, že v dnešní době není šťastné, když se ulice jmenují po kontroverzních osobnostech.

Pro zachování názvu jsou podle HN komunisté, kteří se výrazně angažovali už při událostech kolem Koněvovy sochy v Praze 6. Místopředseda KSČM a bývalý magistrátní zastupitel Petr Šimůnek si myslí, že Koněv na Žižkov patří.

Autor:
zpět na článek