iDNES.cz

Odjezdy metra mají ukazovat nákladné tabule, aplikace už dnes radí zdarma

  6:06
Pražský dopravní podnik plánuje nainstalovat do vestibulů metra nové tabule za stovky tisíc až miliony korun. Mají ukazovat odjezdy nejbližších spojů v podzemí. Podobná služba však už funguje. Volně dostupná mobilní aplikace mapuje všechny stanice metra. Ve volném čase ji vyvinul student právnické fakulty.

Přesně vědět, kdy odjíždí metro, a zbytečně ve stanici bez signálu nečekat někdy i deset minut. Nebo si kvůli pomalým eskalátorům nenechat ujet spoj před nosem.

Aplikace Metroji

Tomu mají pomoci nové tabule ve vestibulech metra. Ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Petr Witowski severu e15.cz sdělil, že na projekt poputují stovky tisíc či jednotky milionů korun.

Dopravní podnik v připravovaném projektu myslí i na bezpečnost. Aby se lidé nepouštěli do rychlého běhu po schodech, připravuje speciální software. Tabule má ukázat pouze čas odjezdu, který je reálné stihnout. 

Aplikace zatím stála nadšence pár tisícovek

V Praze však už funguje aplikace, která odjezdy metra ukazuje a bere ohled i na bezpečnost cestujících.

„Jedna z věcí, co jsem řešil, byla bezpečnost. V aplikaci lidem říkám, aby se chovali ohleduplně a neohrožovali sebe nebo ostatní,“ vysvětlil pro iDNES.cz vývojář aplikace Metroji Ondřej Korol.

Jeho program ukáže, kdy už nemá člověk na spoj spěchat a radši počkat na další. „Ten nejzazší čas, za který se to dá stihnout, je rychlá chůze,“ dodává Korol.

Oproti DPP, které do projektu chce investovat stovky tisíc, vyšel studenta posledního ročníku práv vývoj aplikace jen na zlomek ceny.

„Zatím mě to celé vyšlo na asi pět tisíc korun. Největší výdaje pro mě zatím byly povinné Apple členství pro vývojáře a poplatky spojené s webem metroji.cz,“ podotýká Korol.

VIDEO: Stavba metra D začala na Pankráci geologickým průzkumem

Místo peněz do aplikace, kterou si od února letošního roku stáhly přes tři tisíce lidí, investoval čas.

„Na aplikaci pracuji již něco přes půl roku, kvůli škole a práci převážně po večerech. Vždycky mě trochu rozesměje, když si vzpomenu, že jsem Metroji původně zamýšlel jen jako víkendový projekt. Počet hodin ale radši znát nechci,“ popisuje vývojář s tím, že jen na první verzi pracoval tři měsíce.

Kromě vývoje samotné aplikace totiž musel stanice metra obejít, změřit, jak dlouho trvá cesta od turniketů k nástupišti a za jak dlouho se dá eskalátor bezpečně rychlou chůzí sejít.

Projekt DPP má v plánu dát tabule do všech stanic metra. V nejbližší době by měl být vidět pilotní projekt.

Jízdní řády

Jízdní řády vlaků, autobusů a MHD zdarma

„V současné době jsou do pilotního projektu vytipovávány konkrétní stanice různého typu. Například ty s dlouhými eskalátory, s pevnými schody a velkými přepravními proudy, na konečných stanicích či s eskalátory sovětského typu,“ uvedl Ondřej Kubát z tiskového oddělení DPP .

Aplikace Metroji už všemi stanicemi metra disponuje nyní, dostupná je zatím uživatelům systému iOS. Pro Android by měla být spuštěna na přelomu července a srpna.

DPP na otázku, zda nechce vývojáře aplikace Metroji oslovit, nereagoval.

Na podobném projektu pracuje i společnost Operátor ICT, která pro Prahu zajišťuje projekt Smart City. V současné době připravuje aplikaci, která má lidem ulehčit plánování trasy po městě a u složitých stanic metra s mnoha výstupy je přesně nasměrovat tam, kam potřebují. 

Autoři: ,
zpět na článek