iDNES.cz

V Sedlčanech vzniká svatyně s parkem, bude mít moderní háv

  7:18,  aktualizováno  12:18
Moderní architektura, která v dobrém slova smyslu třeba i lehce šokuje, nemusí být doménou velkých měst. Důkazem je vznikající sedlčanské společenské centrum s modlitebnou a s parkem. Stát bude letos na podzim.

V Sedlčanech vzniká moderní svatyně s parkem. | foto: archiv HSF System

Železobetonová skořepina s prosklenými fasádami, v níž mají lidé především rozjímat. Na konci října budou Sedlčany bohatší o architektonickou lahůdku. V plném proudu je totiž stavba společenského centra, jehož součástí má být výjimečná modlitebna. Stát bude v Tyršově ulici.

„Netradiční je hlavně exteriér modlitebny. Z těchto tvarů pak vychází samotné dispoziční řešení interiéru,“ upozorňuje Jan Hasík, ředitel ostravské společnosti HSF System, která komplex budov, společenský dům s modlitebnou a sousední bytový dům, staví pro společnost Maranatha.

Svatyně má mít šikmé stěny i střechu. Autoři z architektonického ateliéru A8000 navrhli stavbu tak, aby odpovídala provozní i tvarové čistotě hlavního sálu. Pro jeho dostatečné osvětlení zvolili v horní části šikmé skleněné okno umístěné přímo nad pódiem. Nejvyšší bod celého prostoru je nad křtitelnicí, která je dominantou vnitřního prostoru.

„Barevně bude objekt laděný do červeno-stříbrna,“ vysvětluje Jan Hasík.

Zóna pro oddych i jarmarky

Kolem modlitebny bude v budoucnu park. „Jde o proluku mezi areálem nemocnice a bytovými domy. Architektonicky to bude určitě oživení města. Na druhou stranu samozřejmě může některým obyvatelům vadit církevní charakter části stavby. Jsou lidé, kteří argumentují tím, že kostely už jsou ve městě dva a nikdo do nich stejně nechodí,“ říká sedlčanský starosta Miroslav Hölzel (ODS).

Projekt nicméně zdárně pokračuje. „Stavba probíhá plynule bez zásadnějších komplikací. Aktuálně jsou hotové základy i základové desky budov a první obrysy objektů,“ líčí postup prací Lukáš Klapil, který spolupracuje při výstavbě nového centra a má na starost propagaci. Hotovo by mělo být na podzim letošního roku.

„Společenské centrum nabídne spoustu volnočasových aktivit pro děti i dospělé. V obchodní jednotce v přízemí bytového domu uvažujeme o charitativním obchůdku. Venkovní prostranství chceme využít na pořádání různých akcí. V plánu už je například předvánoční charitativní jarmark,“ říká za spolek Maranatha Radim Passer, který například v nedalekých Štětkovicích založil park Drama věků. Jeho hlavním cílem je poskytnout lidem zázemí pro meditaci a duchovní relaxaci.

Vedení Sedlčan si od nového společenského komplexu slibuje nejen oživení zdejší architektury, ale také prohloubení společenských kontaktů. „Věřím, že obyvatelé města budou centrum pravidelně navštěvovat,“ doufá Miroslav Hölzel, který připomíná, že pro spolek Maranatha to není první projekt na Sedlčansku. „Hodně se angažuje v blízkém regionu. Ať už jde o osvětovou činnost či třeba pomoc sociálně slabším,“ říká starosta Sedlčan s tím, že investor stavby přislíbil pomoc i se zmiňovaným parkem. „Je to oboustranně výhodné. Město získalo projektovou dokumentaci v hodnotě 450 tisíc korun a další podporu. S parkem bychom chtěli začít ještě letos,“ tvrdí Hölzel.

Na nový kostel se složili

Sedlčanský kostel není se svou moderní architekturou a s tím, že plní více funkcí, v kraji výjimkou. Po několikaletých přípravách otevřeli loni v říjnu modlitebnu v Čelákovicích. Slouží tamnímu sboru církve bratrské. Také tam novostavbu proklamují jako multifunkční místo pro setkávání věřících i laiků.

„Ještě řešíme nějaké dodělávky, třeba kuchyň. Ale konečně se to po pěti letech rozjíždí,“ říká hospodář čelákovického bratrského sboru Petr Luhan.

Stavba čelákovického svatostánku vyšla na 28 milionů korun. „Polovinu jsme dali dohromady z darů věřících. Je to velká troufalost až drzost, v našich kruzích se tomu rovněž říká víra,“ podotýká s nadsázkou Petr Luhan. Na podporu drobných dokončovacích prací tu pořádají 25. května benefiční běh.

zpět na článek