iDNES.cz

Místo squaterů chce Praha 6 do usedlosti Šatovka nastěhovat seniory

  18:26
Za celou svoji dlouhou historii se usedlost Šatovka v malebném Šáreckém údolí dostala výrazněji do povědomí široké veřejnosti teprve letos v únoru, kdy ji obsadilo několik desítek squaterů. Ze střechy tehdy slezli až po pěti dnech. Nyní chce v Šatovce Praha 6 vytvořit komunitní centrum pro seniory.

Senioři by měli bydlet v padesáti malometrážních bytech uprostřed Šáreckého údolí. | foto: Gabriela Kaprálová/ASGK Design

Kromě rekonstrukce samotné usedlosti mají vzniknout na pozemku okolo také čtyři nové domky s padesáti malometrážními byty. Mimo bydlení a kulturního vyžití by klienti měli mít dále k dispozici sociální služby nebo třeba jídelnu.

První krok k tomu, aby se tak skutečně stalo, udělali radní městské části minulý týden, kdy schválili budoucí podobu areálu, která vzešla z architektonické soutěže. Mezi celkem čtrnácti návrhy nakonec uspěl ten od architektky Gabriely Kaprálové z ateliéru ASGK Design.

„Vítězný návrh doplnil nové objekty, které respektují charakter zástavby v Šáreckém údolí, a vytváří příjemné prostředí pro budoucí obyvatele,“ komentuje výsledky soutěže dosluhující místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor Martin Polách (ANO).

V provozu do čtyř let

Nyní radnice nechá záměr podrobně projektovat a musí pro něj získat veškerá povolení. Administrativní kroky by měly trvat zhruba dva roky, v roce 2020 by tak mohla začít samotná výstavba.

„Když vše poběží ideálně, už za čtyři roky bychom mohli zařízení uvést do provozu,“ věří radní městské části pro sociální oblast Milena Hanušová (TOP 09).

Náklady na projekt Praha 6 předběžně odhaduje na 150 milionů korun. Financovat jej chce primárně z vlastního rozpočtu a dále dotacemi od hlavního města.

Radnice si dříve vysloužila kritiku za to, že se záchranou objektu otálí. Jenže už od roku 2011 čekala na nutnou změnu územního plánu, která mění funkční využití budovy z čistě obytné na veřejnou vybavenost. Právě ta umožní přeměnu na centrum pro seniory. Praha 6 se dočkala teprve letos v březnu, kdy dokončení procesu schválila rada a následně zastupitelstvo hlavního města.

Nyní tak už přestavbě nic nestojí v cestě. Práce, zejména na historickém objektu, ale nebudou vůbec jednoduché. Posudek z roku 2015 totiž odhalil narušenou statiku i půdní konstrukce napadené dřevomorkou. Lidé v usedlosti bydleli až do roku 2011, poslední nájemníci se pak z nebytových prostor odstěhovali před třemi lety a objekt je nyní zcela prázdný.

Také místní spolek Šárecké údolí opravu Šatovky vítá. K nové výstavbě v areálu má však i výhrady.

„Důležité je, aby Šatovka zůstala v majetku městské části, která ji bude provozovat a naplňovat tak veřejný zájem. Nicméně požadovaná kapacita je předimenzovaná a rozsah ploch určených k zástavbě na úkor stávající zeleně je velký,“ je přesvědčen předseda spolku Vladimír Brož.

V zámečku senioři nebudou

Stotisícová Praha 6 dlouhodobě patří mezi městské části s nejvyšším věkovým průměrem obyvatel. Proto řeší, jak zajistit dostatečnou péči o seniory. Zdaleka ne vždy se jí to ale daří.

Naposledy radnice usilovala o získání barokního zámečku ve Veleslavíně, v němž dosud fungovalo zdravotnické zařízení. Podle starosty Ondřeje Koláře (TOP 09) zde mohlo vzniknout právě zázemí pro seniory nebo léčebna.

Jenže majetek patří státu a jeho správce, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, jej odmítl na Prahu 6 i hlavní město převést, nebo jim památku prodat za odhadní cenu. Místo toho ji na konci listopadu nabídne soukromým kupcům ve veřejné dražbě za vyvolávací cenu 382 milionů korun.

Zatím nejistý výsledek má i plánované stěhování léčebny dlouhodobě nemocných z nevyhovujících prostor v Chittussiho ulici v Bubenči. Zastupitelstvo Prahy 6 sice už v únoru roku 2016 schválilo přesun zařízení s více než sty lůžky do břevnovské Polikliniky Pod Marjánkou s tím, že stávající ordinace v místě zůstanou.

Tento plán ale kvůli odporu lékařů i letos vyhlášené památkové ochraně objektu padl. Zda LDN vznikne v areálu vedle polikliniky, nebo na zcela jiném místě, zatím jasné není.

Radnice letos na jaře odložila rovněž takzvané koncesní řízení, v němž hledala investora, který by opravil domy v Šolínově ulici u Vítězného náměstí a zároveň by zde příštích třicet provozoval domov pro seniory. Žádný ze zájemců totiž nabídku v termínu nepředložil. Objekty tak i po pěti letech zůstávají prázdné.

Squatteři obsadili objekt letos v únoru:

12. února 2018

zpět na článek