iDNES.cz

Zaniklé památky i tank na Staromáku. Unikátní aplikace ukáže historii

  17:16
V roce, kdy slavíme 100 let od vzniku republiky, přichází Magistrát hlavního města Prahy s aplikací Prague Histories. Vytvořila ji společnost VR_Musashi, Vítek Škop a Jan Drozda. Toho, kdo si ji do mobilu stáhne, vede po různých stezkách nejen v centru a interaktivně mu ukazuje a popisuje události spojené s danými místy.

V aplikaci Prague Histories je momentálně k dispozici šest stezek. „Každá se věnuje tématu, které souvisí se 100 lety naší republiky. Stezky vedou napříč centrem i rozšířeným centrem, jedna je třeba na Letné,“ popisuje dramaturg projektu Jan Drozda.

Tématy stezek jsou například 2. světová válka, komunismus, ale i osmičkové roky nebo každodenní radosti a starosti.

„My jsme chtěli zpřítomnit historické okamžiky. Uvědomili jsme si, že tudy, kudy běžně chodíme do školy, jezdily tanky a tak podobně,“ líčí autor konceptu a designu aplikace Vítek Škop.

Na každé stezce je několik stanovišť. V případě operačního systému iOS na ně uživatele vede kompas odpočítávající zbývající metry, uživatelé Androidu dostávají sérii příkazů. Jakmile je člověk na místě, zakroutí telefonem a v tu chvíli se mu například spustí dobové audiozáznamy, případně se objeví historické fotografie z konkrétního místa.

„Obrazové materiály máme z několika zdrojů. Základním zdrojem byl Archiv hlavního města Prahy, dále ČTK, ale hodně materiálu máme i z vysílání Československého rozhlasu. Audiozáznamy ještě víc přibližují atmosféru doby,“ říká Drozda.

Na mobilu se navíc objeví i spousta textových informací, které se vážou k danému místu. Ať už jde o historii Stalinova pomníku na Letné, případně o Pionýrský průvod.

Stanoviště na jednotlivých stezkách jsou poznatelná i podle toho, že jsou označená bílým kolečkem na chodníku či na dlažbě. Na tom se autoři Prague Histories dohodli s památkáři. „Do budoucna bychom ale rádi, aby vznikly trvalé značky, které nebudou jen namalované barvou, ale budou zpracované nějakou technologií, třeba vyříznuté do plechu,“ přeje si Jan Drozda.

Aplikace umí také vytvořit virtuální 3D objekty. Na Staroměstském náměstí se vám tak najednou objeví tank, případně Mariánský sloup. Objekty lze pak oddalovat i přibližovat do nejmenších detailů.

Autoři počítají s tím, že v budoucnu budou přidávat stezky sami uživatelé. „Témat, kudy může člověk procházet, je neuvěřitelně mnoho. Takže my se těšíme na to, kam ta iniciativa může vést. Snažíme se totiž hledat cesty, jak k lidem dostat informace skrze současné technologie,“ dodává Vítek Škop.

Procházet si stezky i dozvědět se více o historii Prahy mohou také cizinci, aplikace je totiž dostupná i v anglické verzi.

Autor:
zpět na článek