iDNES.cz

Do Prahy na kole po cyklostezce již příští rok. Radnice získala téměř 100 milionů korun a může stavět

  13:01
Město Říčany ve spolupráci s městkou částí Praha – Kolovraty, obcemi Světice, Strančice, Všestary a městem Mnichovice uspělo s žádostmi o dotace na Cyklostezku Do Prahy na kole. Čtrnáctikilometrová trasa z Kolovrat do Mnichovic musí být dle podmínek dotace postavena do konce září příštího roku. Předpokládaná výše nákladů na realizaci celé trasy je 122 milionů Kč. Evropské dotace pokryjí 90 % způsobilých nákladů. Město Říčany zaplatí okolo patnácti milionů korun ze svého rozpočtu. Základní kámen byl poklepán 1. 9. 2018 u sadu Srnčí.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Společná stezka pro pěší a cyklisty vzájemně propojí Prahu Kolovraty – Říčany – Světice – Strančice -Všestary – Mnichovice. Stezka reflektuje možné napojení železniční zastávky a naváže na již hotové či plánované trasy v hlavním městě. Rychle a bezpečně se tak budete moci dostat přímo do práce, přiblížit se na vlak či metro.

Povrch tři metry široké stezky bude na většině trasy asfaltový a to zejména kvůli snadné údržbě, zároveň se tím rozšíří spektrum uživatelů. Na své si přijdou in-line bruslaři, lyžaři na kolečkových lyžích i hendikepovaní sportovci. Součástí stezky budou odpočívadla, v říčanské části vzniknou v oblasti na Vysoké, v Pohodovém údolí, na Lázeňské louce, u zimního stadionu, u Marvánku a u Rozpakova. Na odpočívadlech budou dřevěné přístřešky s mobiliářem. Některé zastávky budou mít pikniková místa s ohništěm a posezením. Pamatuje se i na servisní stojany dětské herní prvky a stylové směrové ukazatele.

Projekt řeší i úpravu zelených ploch v místech stavby, ochranu a odbornou údržbu stávajících stromů podél trasy a především náhradní výsadbu stromů za ty, které budou vykáceny. Rozsah kácení byl ve spolupráci s odborem životního prostředí MěÚ Říčany minimalizován na stromy a keře méně hodnotné a ve špatném stavu.

Na území Říčan bude trasa dlouhá 5,7 km. Celková délka nové trasy z Kolovrat do Mnichovic, včetně několika krátkých napojení na okolní komunikace bude 14,4 km. Na trase bude celkem 9 nových klenutých lávek (osm s dřevěným povrchem a zábradlím, jedna železobetonová) přes Říčanský a Sruhařovský potok a přes Mnichovku. Opraví se i tři stávající mosty. Uživatelům bude na celé trase k dispozici 21 přístřešků se 246 zastřešenými uzamykatelnými stojany na kola, plus již postavený velký přístřešek v ovocném sadu Srnčí, 20 informačních tabulí nebo 15 stylových „ladovských“ rozcestníků

zpět na článek