iDNES.cz

Lidé kritizují scénku s židovským lichvářem. Byla to recese, říká pořadatel

  11:44
Prvorepublikový den, který se v neděli konal v Praze na Žižkově, vzbudil živou diskuzi na sociálních sítích. Vášně vzbudila jedna ze scének s židovským lichvářem, která podle některých podporuje antisemitismus. Organizátoři akce i radnice kritiku odmítají.

Byla to jen malá část z nedělního programu akce, která se konala 2. září na Vítkově. Scénka situovaná do období první republiky se ale na sociálních sítích dočkala velké pozornosti. 

Ve vystoupení se objevil lichvář - ortodoxní Žid, který požadoval od postavy účetního peníze. „Ale tady jsou lidi,“ bránil se účetní. 

„To já vím, a proto jsem také přišel, protože od vás peníze jinak nedostanu,“ odpovídal lichvář.

Následně se k nim přidává policista s varováním pro lichváře: „Rosenkrantz, my se známe, co ta lichva minulej rok?“

Vystoupení natočila jedna z divaček a video publikovala na Facebooku. Video pak kritizovaly desítky lidí. 

„Praha 3 pořádala ke stoletému výročí vzniku Československa antisemitskou taškařici. Žid v kaftanu - lichvář recidivista je po zásluze potrestán a dav se směje,“ uvedla ke scénce jedna z diskutujících.

O scénce informují také izraelská média. Napsal o ní například list The Times of Israel. Odkazuje se na novinářku žijící v Praze, která scénku označila za nechutnou.

Lichva jako recese

Celá akce byla podle organizátorů pojatá jako sled různých skečů, kde vystupovalo dohromady sedm archetypálních postav. 

Podle pořadatelů to měly být karikatury vtipně zobrazující nešvary jednotlivých postav. Proto zde byl kromě židovského lichváře i četník, co se nechá uplatit, nebo mladý továrník, který si půjčuje peníze a nevrací.

„Na první pohled bylo jasné, že šlo o komické postavičky, zkrátka recese. Necílili jsme na Židy, pro nás to byl lichvář a v minulosti to byli především Židé. Proto také existuje rčení ‚nekřesťanské peníze‘, protože jste si je půjčovali od někoho, kdo nebyl křesťan,“ řekl iDNES.cz Michal Illich ze sdružení Plzeňský Landfrýd, které scénku připravilo. Pro Illicha byla reakce diváků překvapením.

Se svou skupinou Illich pořádá scénky a divadlo z různých historických období a dosud si nikdo na jejich obsah nestěžoval. 

„Nevím, jestli si lidé stěžují i na hru Williama Shakespeara a jeho Kupce benátského, nebo jestli herci Al Pacinovi, který ve filmu Shyloka ztvárnil, nadávají do antisemitů,“ dodal Illich.

Nebyla to podpora antisemitismu, říká radnice

Kritiku odmítá také radnice, podle které nešlo o podporu antisemitismu. „Praha 3 nesdílí protižidovské postoje a je nám líto, pokud někdo nabyl tohoto dojmu,“ sdělila mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková.

Podle Luňáčkové pro scénky sloužila jako inspirace různá známá díla z kinematografie a literatury jako Hříšní lidé města pražského, Četnické humoresky, Dobrý voják Švejk či Uctivá poklona, pane Kohn, kde jsou vykresleny podobné stereotypy.

Autor:
zpět na článek